Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

To není fotografie! Argentinský malíř tvoří hyperrealistické obrazy

Redakce

Redakce

2. 3. 2012

Diego Gravinese ve svých dílech zachycuje skutečnost do nejmenších detailů – těžko uvěříte, že nejde o fotografii. Své malby tvoří v duchu hyperrealismu, jehož podstatou je přenesení reality na plátno.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/argentinsky_hyperrealista/]

Nahá dívka sedí zády k divákovi a sleduje průzračně čistou vodu v bazénku před sebou.  Hezká fotka, řeknete si. Po přečtení popisku však musíte názor přehodnotit – vždyť to není fotografie, ale malba na plátně!

Autorem tohoto obrazu je argentinský umělec Diego Gravinese. Narodil se roku 1971 ve městě La Plata, v současné době žije a tvoří v Buenos Aires. Za posledních patnáct let byla jeho hyperrealistická díla k vidění ve světových galeriích od New Yorku přes Paříž až po Chicago.

Proti jednoduchosti

Hyperrealismus je jednou z postmoderních uměleckých tendencí, které se projevily nejen v malbě a sochařství, ale i ve filmu a literatuře. Navazuje na fotorealismus, který vznikl v USA na přelomu 60. a 70. let minulého století. Oba tyto směry lze chápat jako reakci na výrazově omezený minimalismus či abstraktní umění.

u bazenku

U bazénku, olej na plátně. Zdroj: diegogravinese.com

Podstatou hyperrealismu je zachycení reality a její převedení na plátno do nejmenšího detailu tak, aby nebylo možné rozeznat malbu od skutečnosti. Malíři nepoužívají malířskou zkratku, ale vyobrazují úplně vše, co se v daném záběru vyskytuje. Jejich díla mají neobvyklou a překvapivou atmosféru.

Často zobrazovanými motivy jsou náměty každodenního života, někdy až zcela banální. Hyperrealismus usiluje o zdůraznění obyčejnosti a všednosti, v čemž se do jisté míry shoduje s koncepcí pop artu. Díla nevyjadřují pokřivenou skutečnost jako například surrealismus, ale vytvářejí novou dimenzi simulace reality.

sur-mer

Sur Mer. Zdroj: diegogravinese.com

Hyperrealističtí umělci často tvoří tak, že nejprve zamýšlený motiv vyfotografují a poté jej s co největší přesností přenesou na plátno. Obvyklé je použití techniky airbrush neboli americké retuše, která umožňuje nanášení barvy na plátno s maximální přesností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

To není fotografie! Argentinský malíř tvoří hyperrealistické obrazy