Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

To nejlepší z fantasy a sci-fi umění představí putovní výstava

Martin Peška

Martin Peška

27. 1. 2014

Boření mýtů o sci-fi a fantasy umění jakožto bezobsažného a dekadentního žánru si klade za cíl cyklus výstav s názvem Mýtus proti vizi. Poprvé se projekt představí 3. února v chomutovské Galerii Lurago.

Mýtus proti vizi chce veřejnosti ukázat, že fantasy a sci-fi umění je rovné jakémukoli jinému žánru.

„Představa, že fantasy umění se rovná pouze létajícím drakům na krvavě rudém pozadí či princeznám na bílých jednorožcích, nemá s šíří těchto žánrů mnoho společného,“ uvedla redakci magazínu FANZINE.cz kurátorka Veronika Kryštofová a dodala: „obrazy s fantasy a sci-fi tematikou zahrnují nepřeberné množství námětů, zpracování i technik.“

Informace o výstavě:
Kdy: od 3. do 28. února
Místo: Galerie Lurago (Palackého 85, Chomutov)

Projekt je plánován jako cyklus výstav, které budou podle Kryštofové pokračovat velkými výstavami v roce 2015 v Chomutově a v Praze. Vernisáž zahajovací výstavy proběhne už v pondělí 3. února v 17:00 v Galerii Lurago v ulici Palackého 85 v Chomutově.

K vidění budou Ňadra a mamuti

K vidění bude například tvorba akademického malíře Jiřího Housky, jenž se ve své tvorbě mimo jiné zabývá právě i náměty z oblasti sci-fi. „Tomuto tématu ostatně věnoval i část své poslední výstavy Ňadra a mamuti, která proběhla v říjnu loňského roku v Alex Art Gallery,“ připomněla Kryštofová.

Srovnání rozdílných technik

Návštěvníkům výstavy budou představena díla různých technik. Zatímco někteří autoři dávají přednost tradičním technikám a způsobům zobrazování a lze u nich sledovat návaznost na české předrevoluční prostředí a odkazy na dílo Teodora Rotrekla, mladá generace častěji ke své tvorbě využívá moderní techniky, jako jsou airbrush, digitální malba nebo fotomontáže.

Výstava soustřeďující tvorbu autorů rozličných stylů vzniká na základě spolupráce Galerie Nemesis s Městskou galerií v Chomutově a kromě konfrontace techniky tvorby se představí i různá témata.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

To nejlepší z fantasy a sci-fi umění představí putovní výstava