Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tipy na výlety: Hrad Rabí zve na tradiční Rabijádu a červnové akce

Eva Chytková

Eva Chytková

2. 6. 2011

Zřícenina hradu Rabí prožije červen plný akcí. Neváhejte a přijeďte navštívit Rabí a nechte se fascinovat středověkou atmosférou doplněnou výjimečným kulturním programem.

FOTO: zřícenina hradu Rábí

zřícenina hradu Rábí, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Hrad Rabí je nejrozsáhlejší a jedna z nejkrásnějších zřícenin v České republice. Nachází se nad řekou Otavou nedaleko města Sušice. Zřícenina je proslavená historickými událostmi.

Například při obléhání husity v roce 1421 zde přišel Jan Žižka o své jediné zdravé oko, bylo to sídlo jednoho z nejmocnějších českých rodů pozdní gotiky, najdete zde jednu z nejhlubších studen českých hradů a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte přímo na hradě, kde jsou nabízeny dva okruhy prohlídky.

FOTO: Rabijáda na Rabí

Rabijáda na Rabí, Zdroj: archiv rabi.cz

Hrad Rabí stál na místě tvrze již od 13. století. Prvními známými majitely se stali pánové z Rýzemberka. Svým opevněním patřil k nejpevnějším hradům doby. Při obléhání husity byl poprvé dobyt. Poté původní majitelé zkrachovali a byli nuceni Rabí prodat. V následujících letech se zde prostřídalo několik rodů.

Za třicetileté války byl vypleněn a v 18. století vyhořel. Dnes je hrad národní kulturní památkou.

Červencové akce

FOTO: Rabijáda na Rabí

Rabijáda na Rabí

Již podesáté se na Rabí uskuteční oslava dětského dne. Akce Rabijáda aneb Hrad dětem se koná v sobotu  4. června. V celém hradním areálu čeká pro děti den na téma Středověké hráDky, jehož součástí budou samozřejmě bojové disciplíny a odměny.

Den poté, 5. června,  proběhne koncert sušického pěveckého sboru Svatobor. Lidové písně a písně z Osvobozeného divadla zazní v hradní konírně.

A koncem měsíce, přesně 24. června, se koná na hradním nádvoří benefiční galakoncert 5 hvězd pro sv. Jana. Hosty budou Lubomír Brabec, Gabriela Beňačková, Pavel Šporcl, Daniel Hůlka a Karel Vágner. Akce podporuje realizaci sochy sv. Jana Nepomuckého na Otavě v Čepicích.

Otevírací doba hradu (v době akcí neplatí)

duben     10:00 – 16:00  soboty, neděle

květen    9:00 – 17:00  denně mimo pondělí

červen-srpen     9:00 – 16:00 denně mimo pondělí

září     10:00 – 16:00  denně mimo pondělí

říjen   10:00 – 16:00 soboty, neděle

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy na výlety: Hrad Rabí zve na tradiční Rabijádu a červnové akce