Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tipy na víkend: Bartošovický zámek a rybníky v srdci Poodří

Redakce

Redakce

12. 5. 2011

Bartošovice se nacházejí v srdci Poodří. Jsou výjimečné nejen díky komplexu historických budov. Pokud si zde vyrazíte na výlet, užijete si vodu, památky a obohatíte třeba i své chuťové buňky.

FOTO: Bartošovice, lovecký zámeček

Bartošovice, lovecký zámeček, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Bartošovice jsou ve svém okolí známé nejvíce svými rybníky. Mnoho lidí z okolních vesnic vyrážejí na procházku právě tam. Zastaví se v místní hospůdce a poslouchají „ticho“ vody. Právě kolem rybníků vede tzv. Zámecká naučná stezka. Účastníky seznamuje s nejen památkami, ale i přírodními podmínkami v přilehlých mokřadech a lesích, nezapomíná ani na rybníky a jednotlivé zástupce rostlinných a živočišných druhů.

Zámek a zámeček

K dominantám obce patří zámek z roku 1480. Zámek a zámecký park byly vyhlášeny kulturní památkou. V parku se nachází největší živý organismus v České republice, platan javorolistý. V zámku najdete informační centrum a sídlo Regionu Poodří. Na druhé straně od zámku leží původně lovecký zámeček.

Dnes tato krásná budova slouží Záchranné stanici pro volně žijící živočichy, která vede několik záchranných programů kriticky a silně ohrožených druhů fauny. Poblíž této stanice leží kostel a romantická Meinertová hrobka.

Bartošovická rybniční soustava a mlýn

FOTO: Bartošovický mlýn

Bartošovický mlýn, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Přes značné odlesnění se v Poodří zachovala celá řada luk, slepých ramen a tůní obklopených zelení. Rybniční soustava obsahuje Horní a Dolní bartošovický rybník. Horní bartošovický rybník spolu s Mokřadem na Cigánce jsou začleněny do sítě evropsky významných ptačích území. Na rybnících najdete i kriticky ohrožené druhy rostlin.

Po Zámecké stezce se dostanete také k mlýnu, který je technickou kulturní památkou s komplexem vodohospodářských staveb. Na Odře nad mlýnem je vybudován dřevěný jez. U mlýna si užijete nádherný pohled do krajiny.

Až budete mít dost chození, zastavte se na pamlsek v zámecké cukrárně. Dobrý kousek pečiva můžete zase dostat v místní Bartošovické pekárně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy na víkend: Bartošovický zámek a rybníky v srdci Poodří