Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Tipy, jak snížit spotřebu benzínu u auta. Není to jen o plynulé jízdě!

Přestože je cena benzínu levnější než před lety, motoristé se její cenou zabývají neustále. Jde vůbec ještě za benzín nějak ušetřit? Odpověď zní ano.

jak-snizit-spotrebu-benzinu-u-auta

Zdroj: Shutterstock.com

Na spotřebu benzínu mají vliv technický stav automobilu, kvalita pneumatik, úroveň naložení auta a plynulost jízdy. Zatímco nějaké aspekty ovlivnit nejdou, některé ano.

Například plynulost jízdy ovlivňuje spotřebu benzínu zásadní měrou. Potíž je, že plynulou jízdu lze praktikovat pouze na prázdných silnicích a dálnicích. V městském provozu, kdy se řidič střídavě rozjíždí a brzdí, odborníci radí, aby se motorista naučil jezdit co nejvíce setrvačností.

Brzdění totiž pouze mění energii benzinu, kterou šofér spálil, v nevyužité teplo. Řidič by tak měl bedlivě sledovat dění před sebou a pokud někde zaznamená snížení pohybu, měl by přestat šlapat na pedál a snažit se dojet k místu, kde se hromadí auta, setrvačností.

Z hlediska plynulé jízdy je také třeba naplánovat cestu. Nejrychlejší nebo nejkratší trasy jsou totiž ve špičkách zároveň nejucpanější a proto je dobré poohlédnout se třeba po trase delší, ale na níž je plynulejší provoz.

Díky tomu nebudete tak často brzdit a následně se rozjíždět a vy tak ušetříte z dlouhodobého hlediska cenné finance.

Přehuštěné pneumatiky rovněž zvyšují provozní náklady

Pokud v letních měsících jezdíte na zimních pneumatikách nebo je máte přehuštěné, i to zvyšuje cenu za utracený benzín. Stejně tak jako jízdy s otevřenýma okýnkama a zahrádkami na střeše.

Spotřebu zvyšuje i zanedbaný stav nebo nové svíčky v motoru. A přidírající se ložisko nebo zkroucený brzdový kotouč zvyšují tření kola, o což se vaše spotřeba opět navýší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy, jak snížit spotřebu benzínu u auta. Není to jen o plynulé jízdě!