Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Tipy, jak fotit mobilem, aby výsledkem byly bezvadné snímky

Fotografování pomocí chytrých telefonů se za poslední roky posunulo mílovými kroky vpřed. Může za to zejména technologický pokrok v podobě vylepšených objektivů v našich chytrých telefonech a množství systémů zjednodušujících práci s nimi, například systém automatického zaostřování. Abyste ze svého mobilního fotoaparátu vytěžili maximum, je nezbytné umět správně zacházet s jeho nastaveními. Pamatujte, že jen dobré světlo v mnoha případech nestačí. Na co si dát ještě pozor?

Využívejte stativ, kdekoli to jde

Stativ je jedním z nejužitečnějších nástrojů všech fotografů. I když nepatří mezi stálou výbavu uživatelů chytrých telefonů, pokud toužíte po dokonalých fotografiích, měli byste si jej zařadit na seznam. Samozřejmě, pevná ruka je vždy lepší než ta chvějící se, ale ani jedna z těchto možností se nevyrovná všestrannosti stativu. Navíc lze využít pro různé techniky fotografování, například pro časosběr či dlouhé expozice. Kromě kapesních stativů mohou být skvělým pomocníkem také kryty na mobil, které ve stativu perfektně drží, případně už sami disponují možností upevnění chytrého telefonu. Díky nim tak eliminujete spoustu rozmazaných a neostrých fotografií.

Focení mobilem

Zdroj: Pexels

Tip: Kvalitu fotografování pomocí upevněného telefonu ovlivňuje také způsob, jakým snímky pořizujete. Vyhněte se nastavování časovače a následnému utíkání do záběru. I malé klepnutí do již připraveného zařízení způsobuje vibrace, které mohou mít na výsledek negativní vliv. Upřednostněte proto stativy s možností fotografování pomocí dálkového ovládání, případně využijte možnosti stisku spouště prostřednictvím inteligentních hodinek.

Udržujte čistou čočku

Možná se to zdá na první pohled jako banalita, ale právě čistota čočky se často přehlíží. Jen si zkuste vzpomenout, kdy naposledy jste ji čistili. Smartfony tráví spoustu času v našich kapsách, taškách nebo jen tak položené na stole, kde na ně padá prach a jiné nečistoty. Pro ostrý a čistý výsledek vašich snímků někdy stačí jen rychlé otření čočky měkkým hadříkem z mikrovlákna. Při nejbližším focení tak myslete na tuto radu a uvidíte, že pro maximální efekt někdy stačí jen minimální úsilí.

Focení mobilem

Zdroj: Pexels

Prozkoumejte možnosti vašeho fotoaparátu

Abyste mohli funkce fotoaparátu vašeho chytrého telefonu využít naplno, v první řadě se s ním musíte podrobně seznámit. Začněte tím, že si dopřejete dostatek času, abyste zjistili, co všechno dokáže. Kromě zkoušky zaostřování automatického režimu a systému přizpůsobování různým světelným podmínkám můžete jít ještě hlouběji. Vyzkoušejte všechny manuální funkce, například vyvážení bílé či rychlost závěrky, které váš chytrý telefon nabízí. Když budete vědět, ve kterých podmínkách zvolit jednotlivá nastavení, zjednoduší vám to práci při focení a výsledkem budou kvalitnější snímky. Až si osvojíte všechny funkce kamery vašeho smartphonu, upřednostňujte spíše manuální režim. Nad výsledkem tak získáte větší kontrolu než při automatickém režimu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy, jak fotit mobilem, aby výsledkem byly bezvadné snímky