Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Tipy a rady jak bojovat se sluneční alergií

Redakce

Redakce

27. 7. 2011

Trápí vás sluneční alergie neboli polymorfní světelná dermatóza? Pak patříte mezi 10-20 %  Čechů. Dali jsme dohromady pár tipů, aby byla o něco snesitelnější.

Sluneční alergií trpí 10-20 % Čechů, Zdroj: sxc.hu

V posledních letech je počet alergiků stále vyšší. Nejčastěji se jedná o ženy mezi dvaceti a třiceti lety. Většinou se reakce na sluneční záření stále stupňuje a nezbývá než vyhledat odbornou pomoc, tedy kožního lékaře či dermatologa.

Jak se alergie projevuje?

Po vystavení pokožky slunečnímu záření (a nemusí jít o žádné tropické teploty) se na kůži objeví velmi svědivá vyrážka v podobě pupínků nebo i puchýřků. Často se v postižených místech vůbec neopálíte, i když to tak zprvu vypadalo.

Jak jí předejít?

Nejlepší rada samozřejmě je, že naprosto vyloučíte přímé sluneční záření. Každý z nás však i přesto, že by chtěl tuto zásadu dodržet, musí chodit v létě ven. Někdo je vystaven slunečním paprskům denně. Předejít akutnímu projevu alergické reakce a silně ji zmírnit lze pomocí návštěv solária. Nejlepší je začít s nimi již na konci zimy či na počátku jara. Každý týden stačí pár minut, žádné přemrštěné opalování. Při návštěvě solária vysvětlete obsluze, že trpíte alergií, a začněte třeba na třech minutách. Většině poskytovatelů této služby se to sice nelíbí a je možné, že budete chvíli hledat někoho ochotného. Když to totiž se sluněním v soláriu přeženete, objeví se vyrážka.

Nezapomeňte po každém koupání zkontrolovat, zda se vám ochranný krém nesmyl

Velmi důležité jsou také vitamíny. Především užívání beta-karotenu, ale také vitamínu E či selenu. Nejen při opalování, ale i při pobíhání po městě používejte krémy s vysokým faktorem. A tím vysokým myslíme minimálně 30 v Čechách a 50 v tropických krajích. Tělu věnujte péči i po tom, co jste ho vystavili slunečním paprskům. Natřete pokožku krémem po opalování či krémem obsahujícím panthenol.

Když už se reakce projeví?

Pokud se již vyrážka projevila, můžete svědění zmírnit natřením krému obsahujícím panthenol, případně krémem na vyrážky (např. od bodnutí hmyzu). Lékař vám také může předpsat různé zásypy či pudry. V zahraničí je také možné sehnat masti přímo v místních lékárnách.

Osobní zkušenosti a rady

Trpím alergií již několik let a rok od roku se zhoršuje. Jako malá jsem neměla se sluněním žádné problémy a po slunění jsem nepoužívala žádné zklidňující krémy. A to byla zřejmě ta chyba. Proto doporučuji, abyste děti učili se mazat i krémy po opalování. Pokožka má totiž sluneční paměť. Nejprve se alergie projevovala pouze v tropických oblastech na dovolené, ale nyní mi vyskáčou pupínky klidně i v květnu na procházce po lese.

Navštěvuji solárium každý týden od března do léta. Začínám na třech minutách a končím maximálně na sedmi až osmi. Užívám beta-karoten a při vystavování pokožky slunečním zářením používám krémy s vysokým faktorem. Pokud jedu na dovolenou do teplých krajin, je můj nejlepší přítel slunečník a krém s minimálním faktorem 50. Pobyt na pláži nijak nepřeháním.

Po pobytu na slunci ošetřím pleť krémem s panthenolem a na postižená místa vyrážkou používám pouze Panthenol, pomáhá i od svědění (nakupujte zásadně přímo v lékárně, na trhu jsou i méně kvalitní výrobky). Snažím se, aby moje kůže nebyla vůbec vysušená, to je podle mě moc důležité.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy a rady jak bojovat se sluneční alergií