Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Slatiňany. Město, kam vyrazit za krásou koní i lesů

Redakce

Redakce

29. 6. 2012

FOTO: Zámek SlatiňanyProcházku vedoucí okolo památek, výběhové louky místního hřebčína, výletní restauraci, ale hlavně nádhernou přírodu a klid, který láká k odpočinku od městských ulic. To vše nabízí městečko Slatiňany.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cestovani_slatinany_2012/]

Do města je možno dostat se jak vlastním dopravním prostředkem, tak linkovým autobusem nebo vlakem. Pokud využijete lokálky, přivítá vás malebné nádraží, do kterého se sice pomalu zakusuje zub času, ale stále je překrásným uvítáním. Navíc studna, kterou můžete u nádraží nalézt, je přírodním pramenem.

Při cestě Nádražní ulicí se brzy ukáže dominantní budova kláštera. Byla vystavěna v letech 1880 až  1905 a hostila kdysi sirotčinec i měšťanskou školu. Během první světové války zde byl lazaret a od roku 1926 slouží jako domov mentálně postižených dětí.

Hlavní dominantou je zámek, jehož součástí je  muzeum koní a rozsáhlé venkovní výběhy patřící  hřebčínu. Zdejší zámecký park nabízí trochu jiné zážitky než ostatní vznešené parkové komplexy. Tento prostor je spíše o intimitě a soukromí.

Čtěte také: Navštivte hřebčín v Kladrubech, místo původu elitních českých koní

Zámek samotný navazuje na historii tvrze, která zde byla vystavěna již ve 13. století a spolu se zámkem ve svých zdech hostila významné rody (např. Frymburkové či Aueršperkové). Koně Převalského najdeme v prvním z venkovních výběhů, který je součástí zámeckého parku.

Hipologické muzeum ve Slatiňanech ukazuje vývoj a historii koní. Zdejší sbírka je bohatá i na umělecká díla, která ztvárňují koně při využití šlechtou, k dopravě, závodění nebo k vojenským účelům. Kromě bohaté obrazové galerie můžete vidět  exponáty sedel, postrojů i historického oblečení.

Cesta na vrch Chlum

Pro ty, kteří budou mít energii k dalšímu putování, je turistická cesta na vrch Chlum. Po ní dojdete ke Kočičímu hrádku, zábavné mikrolokalitě vystavěné koncem 19. století kněžou z Aueršperku. Případně můžete pokračovat až na vrch, který zdobí Aueršperská vyhlídka, v této době již  nefunkční. Výhled najdete na rozhledně Bára postavené z druhé strany vrchu, ke které rovněž vede turistická stezka.

Před výstupem nebo i cestou zpět se můžete osvěžit ve výletní restauraci Monaco. Její historie jistě každého nadchne. A poté okolo Vrchlického návrší, ze kterého si můžete užít pár posledních výhledů na celé městečko, směřují vaše kroky zpět k zámeckému komplexu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Slatiňany. Město, kam vyrazit za krásou koní i lesů