Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Poznejte pardubický Zámeček, vilu, kde zabíjeli nacisté

Redakce

Redakce

26. 7. 2012

ZámečekTato procházka má nádech smutku, či spíše meditativního klidu. Minulost totiž budovu Zámečku nesmazatelně poskvrnila. Vydejte se na stezku historických vzpomínek v krásné přírodě  města Pardubic.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cestovani_zamecek_2012/]
To, co místní nazývají Zámeček, je ve skutečnosti vila postavená roku 1885 z peněz hraběte a ostravského uhlobarona Jiřího Larisch-Mönnicha (odtud první černá vzpomínka). Hrabě vybral místo pro své sídlo hlavně s ohledem na borový háj a svou lásku k parforsním honům, to je druh honu, z něhož se vyvinuly koňské dostihy.

Jedná se o architektonicky významné, byť ne jedinečné dílo. Svůj význam má v dnešní době spíše historický. Po několikeré změně vlastníků byla vila roku 1937 převedena do správy města Pardubic, následně obsazena německými okupačními silami a v roce 1942 zde bylo popraviště (odtud druhá černá vzpomínka) například obyvatel Ležáků.

Čtěte také: Osada Ležáky: Stejně jako Lidice ztratila své obyvatele, paměť nikoli

Cesta kolem Zámečku, byť je lemována průmyslovým objektem, vede klidnou zelení. Ticho může vyjímečně narušit přojíždějící železniční souprava, jelikož cesta vede podél železniční trati, která v minulosti sloužila jako přípojka k celé průmyslové oblasti. Byl zde slavný podnik Tesla, pod jejíž správu budova Zámečku také spadala. Nyní nevyužívaná budova chátrá

Cestou k pomníku obětem války

Jakmile dorazíte ke konci plotu, můžete jít dál a  příjdete do ulice U Zámečku. Pak musíte pokračovat až k parkovišti. Za ním je Památník obětem druhé světové války, který je volně přístupný od května do listopadu každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Prohlídku pietní síně je třeba dohodnout dopředu telefonicky.

Od pomníku vede další cesta mezi stromy, případně se můžete vrátit do ulice U Zámečku, odtud pokračovat do podchodu, který vás zavede na Slovany. Návštěvu této oblasti lze samozřejmě vykonat i na kole – okolo pomníku vede cyklostezka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Poznejte pardubický Zámeček, vilu, kde zabíjeli nacisté