Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Objevte s námi Braunův Betlém ve východních Čechách

Redakce

Redakce

21. 8. 2018

Braunův Betlém je netradiční památkou, které láká nejen české, ale i zahraniční turisty. Objevte sochařské umění ukryté v srdci lesa i vy.

Braunův Betlém najdeme nedaleko hospitalu Kuks u Dvora Králové. Lákadlem pro turisty a všechny milovníky umění jsou zdejší sochy z počátku 18. století, které jsou rozeseté volně po lese. Byly vytesány přímo do skal a život jim vdechl Matyáš Bernard Braun, který dlouhá léta tvořil ve službách hraběte F. A. Šporka z Kuksu. V současné době patří tato kulturní památka mezi 100 nejohroženějších na světě.

Pěší výlet ze Žirče

Neváhejte vyrazit na výlet vlakem a spojit prohlídku Betléma s návštěvou hospitalu Kuks. Cesta z Hradce Králové do železniční zastávky Žireč vám zabere půl hodinky. Po příjezdu vás čeká 3km dlouhá pěší procházka krásnou přírodou.

Monumentální sochy Betléma, někdy pouze torza, vás vtáhnou zpět do období baroka. Zdejší příroda inspirovala hraběte Šporka, aby pověřil Brauna vytvořením posvátného okrsku určeného k meditacím. Z velkolepého díla se však zachovalo pouze torzo.

Kuks přivítá jaro dnem plným zábavy

Po prohlídce betléma můžeme lesem sestoupit po červené turistické značce k novodobé křížové cestě z pískovců. Odtud se vydejte přes železný most k Braunovu mlýnu. K hospitalu Kuks už je to jenom kousek.  U hospitalu je železniční zastávka, odkud můžete spokojeně vyrazit domů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tip na výlet: Objevte s námi Braunův Betlém ve východních Čechách