Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Hrčava je zapomenutá osada na Trojmezí

Redakce

Redakce

30. 6. 2017

Hrčava je vesnička, která leží na hranici mezi Polskem, Českem a Slovenskem. Skoro panenská příroda zde láká k cyklistice či turistice. Folklór třech států se zde mísí jako nikde jinde.

Foto: Trojmezí na Hrčavě

Trojmezí na Hrčavě, Foto: Jan Klapsia

Tato vesnička je jakoby odříznuta od světa. Ještě dnes čeká na vybudování důležité cesty, která bude spojnicí pro místní obyvatele. Hrčava je skutečně zajímavostí, už jen proto, že  leží v nejvýchodnější části České republiky. Můžete si zde proto vychutnat nejčasnější východ slunce v celé republice, a ještě stát ve třech různých zemích najednou. Toto místo se nazývá Hrčavské Trojmezí.

Jak do  Hrčavy: Frýdek Místek, směr Třinec – Jablunkov. Za Jablunkovem je nutno odbočit na starou cestu vedoucímu k hraničnímu přechodu Mosty u Jablunkova – Svrčinovec. Těsně před přechodem odbočit doleva na Hrčavu.

I když má Hrčava asi jen 240 obyvatel a je opravdu maličká, je zde lecos k vidění. Skvostem Hrčavy je určitě dřevěný kostelík a další dřevěné lidové stavby. Lurdská jeskyně se může pochlubit zázračným pramenem a kamenným oltářem. Povšimněte si tradičního života, možná potkáte pasáky krav či ovcí. Dále se můžete jít podívat na tzv. Čertovy mlýny. Je to skupina skal s dnes už zasypanou jeskyní, kde kdysi žili zbojníci.

Turistika letí i zimní

FOTO: Pohled na vesničku Hrčavu

Vesnička Hrčava, Foto: Jan Klapsia

Hrčava žije hlavně turistikou. Pokud se chcete vydat na zmíněné Trojmezí, půjdemte asi 2 km od centra osady. Dále můžete pokračovat do polské Jaworzynky a pak se vrátit dalším hrčavským přechodem zpět na Hrčavu. Samozřejmě je možné jet i na kole. Všude jsou značené stezky. V zimě si můžete obout běžky již v Jablunkově a pokračovat přes Gírovou až na Hrčavu. A nezapomeňte se zastavtit také v Jelení oboře při Hrčavě.

Trasy a hraniční přechody pro výlety na Hrčavě

  • Hrčava (CZ) / Jaworzynka (PL) – pěší, cyklisté, malé motorky
  • Hrčava Trojmezí (CZ) /Jaworzynka Trójstyk (PL)- pěší, cyklisté, lyžaři
  • Jaworzynka (PL) / Čierné (SK)- pěší, cyklisté
  • Bukovec (CZ) / Istebna (PL – pěší, cyklisté, lyžaři)
  • Cyklotrasa č. 561 Mosty u Jablunkova – Bukovec

Díky krásné přírodě a malebnosti vesničky sem přijíždějí návštěvníci ze všech tří států. Ačkoli dosahuje nezaměstnanost v Hrčavě skoro 60%, najdeme zde čtyři hospody a dva obchody. Po otevření hranic se Hrčava stala ideální oblastí pro pěší turistiku a pro nově vznikající cyklotrasy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tip na výlet: Hrčava je zapomenutá osada na Trojmezí