Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na víkend: Jihočeské památky chystají ke dni památek akce a slevy

Hana Chytrá

Hana Chytrá

15. 4. 2011

Na všech památkových objektech jižních Čech kromě hradu a zámku Český Krumlov bude ve dnech 16. a 17. dubna platit takzvaná reciproční vstupenka. Akce je naplánovaná v rámci Mezinárodního dne památek.

FOTO: Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Letošní téma Mezinárodního dne památek zní „Kulturní dědictví vody“. Speciální akci k tomuto tématu připravili v klášteře Zlatá Koruna nebo na zámku Červená Lhota. Na většině památek jsou připraveny speciální akce nebo zvýhodněné vstupy. Letos mohou návštěvníci opět také využít recipročních vstupenek na vybraných objektech.

UNESCO, na návrh ICOMOS International, prohlásilo v roce 1982 18. duben za Mezinárodní den památek a sídel (International Day for Monuments and Sites). Již několik let doporučuje náměty, na které by měla být při této příležitosti upřena pozornost.

Členové a národní komitéty připravují různé aktivity jako konference, kolokvia, setkávání, jež mají zvýšit povědomí veřejnosti, vlastníků památek a správy měst o kulturním dědictví.

Princip reciproční vstupenky

Každý, kdo vstupenkou doloží, že dne 16. nebo 17. dubna navštívil jeden z památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, bude mít vstup na jednu z prohlídkových tras na další památkový objekt ve správě Národního památkové objektu v Českých Budějovicích ZDARMA .

Akce platí pro objekty: Červená Lhota, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Třeboň, Rožmberk, Zvíkov, Zlatá Koruna. Na vstup zdarma nelze uplatnit vstupenku z Českého Krumlova.

Zámek Červená Lhota

Zámek nabízí mimořádné prohlídky soukromé nemovitosti bývalého zámeckého mlýna s funkční historickou hydroelektrárnou, který je od roku 1945 v soukromém majetku.

Návštěvníci se mohou podívat do mlýnice s částečně dochovaným původním vybavením a zúčastnit se prohlídky malé vodní elektrárny, během níž uvidí náhon, strojní zařízení a budou moci nahlédnout do podzemního odpadního kanálu elektrárny.

Prohlídka malé vodní elektrárny

sobota 16. dubna od 10:00, 12:00, 14:00 a  16:00 hodin

neděle  17.dubna od 10:00, 12:00 a 14:00 hodin

Vstupné na tuto akci je dobrovolné.

Klášter Zlatá Koruna

Po oba dva dny bude pro občany obce (Zlatá Koruna, Rájov, Plešovice) platit volný vstup na I. trasu. Pro všechny návštěvníky volný vstup na II. trasu. Prohlídka je sice bez průvodce, ale návštěvníci budou chodit organizovaně v pevně stanovených časech, které ještě upřesníme.

V neděli 17. dubna proběhne v areálu doprovodný program. Od13:00 přivítání návštěvníků ve sklepním prostoru u pokladny, představení nové kastelánky a seznámení s kulturním programem kláštera pro rok 2011.

Budou následovat informace o pokračování rekonstrukcí v klášteře, ukázka opravené části opatství a přednáška v koncertním sále na téma „zlatokorunští cisterciáci a práce s vodou“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na víkend: Jihočeské památky chystají ke dni památek akce a slevy