Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na víkend: Běžte do Prčic! Nejznámější dálkový pochod Praha – Prčice

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

18. 5. 2011

Již 46. ročník největšího dálkového pochodu s nejdelší nepřerušenou tradicí se koná v sobotu 21. května. Připraveno je více než 20 tras různých délek se starty z mnoha míst.

FOTO: Pochod Praha-Prčice

Účastníci pochodu Praha-Prčice těšně před cílem, Zdroj: wikipedia.cz

První výletníci se na trasu Praha-Prčice vydali 17. dubna 1966. Na organizaci pochodu se podíleli redaktoři časopisu Turista Jiří Dvořák a Karel Kulle, podle kterého se nyní jmenuje nejdelší trasa pochodu. Původním cílem pochodu bylo pěšky překonat vzdálenost 100 tisíc loktů českých. Recesisté nejspíš netušili, že započnou tradici nejmasovějšího pochodu s nejdelší nepřerušenou tradicí u nás.

Proč se chodí do Prčic?

Účastníky pochodu určitě napadne, jestli má zvolený cíl nějaký hlubší význam. Prčice údajně byly vybrány náhodou. Zakladatelé pochodu prý marně hledali cíl v odpovídající vzdálenosti od Prahy, když na ně jedna paní zavolala: „Je čas na oběd, běžte s tím už do Prčic!“

K pochodu už od počátku neodmyslitelně patří suvenýr. Za úspěšné zdolání trasy prvního ročníku získali výletníci stužku. Pak se odměna často měnila a v roce 1973 účastníci pochodu získali poprvé kovovou botu. Každý další ročník byla suvenýrem právě bota, nyní už plastová. Její barva je každý rok překvapením.

Pochod Praha-Prčice v desetiletích

1. ročník – 17. 4. 1966

1 trasa, 469 pochodníků, suvenýr stužka

10. ročník – 17. 5. 1975

11 tras, 16 602 pochodníků, suvenýr kovová bota

20. ročník – 18. 5. 1985

21 tras, 15 866 pochodníků, suvenýr červená plastová bota

30. ročník – 20. 5. 1995

10 tras, 8 321 pochodníků, suvenýr zlatá plastová bota

40. ročník – 20. 5. 2006

17 tras, 19 422 pochodníků, suvenýr kovová bota

První ročník měl jednu trasu, ale jejich počet postupně přibýval a letos jich akce nabízí 21. Každý si může vybrat délku pochodu podle svých možností, přičemž délka nejkratší trasy pro pěší je 30 kilometrů. Nejdelší trasa pro pěší startuje v Praze-Hájích, má 70 kilometrů a pojmenována je na počest jednoho ze zakladatelů, Karla Kulleho.

Pro děti jsou připraveny dvě trasy, Dětská trasa Votice (23 km) a Dětská trasa Střezimíř (26 km). Tyto trasy jsou určeny opravdu jen dětem, dospělí se mohou účastnit jen jako doprovod dítěte. Oblíbené jsou i cyklotrasy, které jsou letos čtyři. Vozíčkářská trasa Miličín má 13 kilometrů.

FOTO: turisti

Díky velkému množství tras si každý může vybrat cestu podle svých možností, Zdroj: brokeassstuart.com

Na pochod se přihlásíte zakoupením vstupenky na určených startech, kde dostanete i mapu. Seznam tras a startů je k dispozici na stránkách pochodu. Všichni, kteří úspěsně zvolají vybranou trasu a projdou všemi kontrolními body, dostanou v Prčicích škrpál jako suvenýr.

České dráhy posílí dopravu

Účastníků pochodu je každoročně mnoho, a tak České dráhy posilují dopravu. Do všech míst startu se bude možné přepravit posílenými i mimořádně zavedenými vlaky a i doprava z pochodu bude posílena. Účastníci pochodu Praha-Prčice mohou využít speciální jízdenky za 125 korun, které budou platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků v širší oblasti Středočeského kraje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na víkend: Běžte do Prčic! Nejznámější dálkový pochod Praha – Prčice