Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na dovolenou: Napříč Izraelem na kole

Redakce

Redakce

24. 4. 2011

Chcete zažít netradiční a opravdu aktivní dovolenou? Hledáte zemi kulturně i přírodně bohatou a aby nebyla na druhém konci světa? Vyzkoušejte cyklovýlet v Izraeli!

Nedávno jsem absolvovala netradiční dovolenou, křížem krážem Izraelem na kole. Vše bylo plně v režii CK a bylo dopředu zařízeno. Dovolená to byla trochu náročnější, ale o to krásnější a nabitá zážitky. V mini reportáži se pokusím nastínit jednotlivé cyklistické trasy a připojím praktické rady, jak s kolem za hranice.

Program zájedu s CK

1. den Přelet z Prahy do Tel Avivu. Každá letecká společnost má vlastní podmínky na přepravu kol, které je nutné předem nastudovat. Ve většině případů se kolo přepravuje jako nadrozměrné sportovní zavazadlo, které musí být zabalené v nylonovém vaku nebo papírovém kartonu s odebranými koly, pedály a řídítky otočenými rovnoběžně.

Včasná rezervace kola je nutností, protože každý let má limitovaný počet nadrozměrných zavazadel, které lze přepravit. Váhový limit na jedno zavazadlo bývá od 20 do 32 kilogramů. Cena zpáteční letenky do Izraele se pohybuje kolem 14 000 korun.

2. den Přejezd vlakem z Tel Avivu do Nahariye. Dále pokračujete na kole z Nahariye do Safedu, jednoho ze čtyř nejposvátnějších židovských měst. Délka trasy: 60 km, převýšení 1500 m.

3. den Ze Safedu do Kirjat Šmona, nejsevernějšhí izraelského města. Délka trasy: 50 km, převýšení 400 m.

4. den Od Jordánu přes Golanské výšiny. Délak trasy 60 km, převýšení 1000 m.

5. den Podél Galilejského jezera přes Kafarnaum, které je rodištěm svatého Petra. Následuje Tabga, místo zázraku zmnožení ryb a chleba a Hora Zázraků, na které proběhlo nejslavnější Ježíšovo kázání. Poslední zastávkou tohoto dne je Tiberias. Délka trasy 60 km, převýšení 500 m.

FOTO: Izrael, cyklistika

Krajina Izraele ze sedla kola, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

6.  den Yardenit je místem, kde Jordán vytéká z Galilejského jezera a je nejslavnějším místem křtu, poté pokračujete podél Jordánu přes Beit Shean do antického města. Délka trasy 70 km, převýšení 400 m.

7. den Den plný Palestiny. Po západním břehu Jordánu přes Palestinu do Jericha, do nejstaršího a nejníže položeného města světa. Délka trasy 93 km, převýšení 700 m.

8. den Odpočinkový den podél Mrtvého moře, návštěva národního parku Ejn Gedi. Délak trasy 60 km, převýšení 750 m.

9. den Výstup a prohlídka pevnosti Masada, výjezd do Aradu. Délka trasy 55 km, převýšení 1500 m.

10. den Náhorní planinou přes Palestinu do svatého města Hebronu. Délka 60 km, převýšení 1100 m.

11. den Z Hebronu do Jeruzaléma. Délka trasy 55 km, převýšení 850 m.

12.-13. den Dva dny plné náboženství a historie v Jeruzalémě. Prohlídka památek a pozorování běžného života Izraelců.

14. den Transport do Tel Avivu a následný odlet do Prahy.

Základní informace pro cestu do Izraele

FOTO: Běžný život v Izraeli

Běžný život v Izraeli, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Cestovní pas ČR s minimální platností 6 měsíců. Platí bezvízová dohoda na dobu 90 dnů. Je-li v pase jakékoliv razítko některé arabské či islámské země, nevpustí držitele pasu na své území. Izraelské orgány je proto možné požádat, aby byla razítka otištěna mimo pas.

Při příjezdu a odjezdu se vyplňují také registrační karty. Turista musí při pasovém odbavení na požádání prokázat, že má k dispozici dostatečné finanční prostředky. Jejich výše není předepsána, za dostatečnou se považuje částka 50 USD na osobu a den.

Nejjednodušším způsobem dopravy do země je přímá letecká linka z Prahy do Tel Avivu. Využít však můžete i řadu dalších významných evropských letišť, což může cestu velmi zlevnit. Silniční hraniční přechody jsou otevřeny pouze s Egyptem a Jordánskem. S Libanonem a Sýrií jsou hraniční přechody uzavřeny.

Co s sebou a jak to chodí v Izraeli

FOTO: Izrael, cyklistika

I takto vypadá krajina v Izraeli, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Rozhodně budete potřebovat mapy a GPS navigaci. Pro oblast Palestiny však přesné mapy neexistují. Na cyklovýletě využijete  kolo vybavené nosičem a brašnami, láhev na kolo, lehké oblečení s přiměřenou rezervou do větrnějšího počasí, plavky, pokrývku hlavy, cyklistickou helmu a opalovací krém.

Ceny potravin jsou asi dvakrát dražší než v Čechách. Často jsme jedli k večeři kebab, v Izraeli známý jako šawarma. Dále také salát, pizzu, humus, což je jemná kaše z cizrny nebo falafel. V každém městě narazíte na drahé restaurace. Pokud však chcete ušetřit, zkuste místní tržiště.

Například v Jeruzalémě se nejlevněji najíte na Mahada Yehuda Marketu. Vyzkoušejte i proslulá izraelská vína, některé značky naleznete jen v nejdražších restauracích.

Pokud vám cestu zajišťuje cestovní kancelář, o střechu nad hlavou máte postaráno. Hotely však bývají nejdražší volbou. Pokud tedy cestujete na vlastní pěst, využijte raději hostely nebo ubytovny. Často se v jejich nabídkách objevuje i spaní na střeše. Recepční vám zapůjčí matraci a deku. Je to levné a také zdravé.

Pro pravé dobrodruhy je připraveno spaní pod širákem. Spaní ve volné přírodě není zakázané, je zcela zadarmo a relativně bezpečné, kriminalita je v Izraeli nízká.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na dovolenou: Napříč Izraelem na kole