Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Tibet a jeho staré učení nabízí cestu k dobrému zdraví a vitalitě

Redakce

Redakce

5. 9. 2010

Žijeme v době, která na nás klade velké nároky po duševní i fyzické stránce. Na mnoho lidí působí značné množství stresových faktorů, které neprospívají lidskému zdraví –  od nadměrného hluku a vysokého pracovního vytížení až po špatný životní styl. Přes to všechno existují způsoby, jak se s takovými jevy, jako je únava a stres, vyrovnat. Jedním z takových pomocníků může být i tibetská Kayakalpa.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Kayakalpa a dávný Tibet

Kayakalpa je systém cviků, který má své kořeny až v dalekém Tibetu. Její vznik se datuje přibližně do období 3000 let př.n.l., kdy byla praktikována tibetskými mnichy. Jedná se o rozsáhlý soubor technik, které slouží k uvolnění svalstva, odstranění stresu, celkovému prokrvení organismu, urychlení spalování a dodání vitality. Pomocí Kayakalpy se dosahovalo celkového omlazení lidského těla duševně a následně fyzicky.

Pět Tibeťanů v západním světě

Pro západní svět je Kayakalpa známa pod názvem Pět Tibeťanů. Jedná se o část Kayakalpy, která je jednoduchou, nenáročnou a účinnou pro dnešního západního člověka. Pět Tibeťanů obsahuje pět na sebe navazujících jogínských cviků, jež dokáží během několika málo minut každodenním a pravidelným cvičením dlouhodobě zabránit stresu, únavě a obnovit ztracenou energii. Tento skromný trénink je založen na kombinaci pohybu, dýchání a koncentrace.

Z pohledu medicíny

Cvičení Pěti Tibeťanů ovlivňuje především hormonální činnost organismu, je stimulován nervový systém, který zpětně působí na krevní oběh a přispívá k mladšímu vzhledu. Dále cvičení dopomáhá k omlazení kůže, podporuje imunitní systém, působí při alergiích a zároveň má příznivý vliv na páteř i svalstvo.

Hledám, hledáš, hledáme

Mnoho lidí už hledalo různé způsoby, jak si zpříjemnit život a jeho kvalitu pomocí alternativní a orientální medicíny. Způsoby, které jim pomohou s jejich problémy, odlehčí od všemožných bolestí, odstraní duševní nepohodu anebo jen jednoduše dodají trochu více energie do života po dlouhém a náročném dni. Máme spoustu možností a způsobů na výběr – od čínské medicíny, všemožných druhů jógy, meditačních technik až po výše zmíňované tibeťany a nejen to. Různorodost v této oblasti je značná. Zkusili jste někdy už něco podobného i Vy? Za pokus to stojí, jde přeci především o Vaše zdraví.

První Tibeťan

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Druhý Tibeťan

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Třetí Tibeťan

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Čtvrtý Tibeťan

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Pátý Tibeťan

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tibet a jeho staré učení nabízí cestu k dobrému zdraví a vitalitě