Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Thorgal: Vládce hor zavádí tam, kde nic není nemožné

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 9. 2010

CooBoo vydalo další díl evropské fantasy série Thorgal s podnázvem Vládce hor, který patří mezi to nejlepší, co v Thorgalovi vůbec vyšlo.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Thorgal: Vládce hor je v chronologickém pořadí již patnáctým dílem, ale dá se číst i samostatně, bez znalosti předešlých dílů. V příběhu se Thorgal vydává přes zasněžené hory do Northlandu, aby sehnal drakar, se kterým by mohl odvézt svou těhotnou ženu Aaricii a syna Jolana do bezpečí. Cestou se však setkává s Torrikem, kterého pronásleduje otrokář Vládce hor. Avšak kolem nich se začnou objevovat náhlé posuny v čase a vše nebude tak normální, jak se mohlo zpočátku jevit.

Sci-fi, či fantasy?

Belgický scénárista Jean van Hamme v tomto díle mistrovsky sloučil klasickou fantasy s prvkem cestování v čase. Van Hamme nechává postavy v příběhu putovat časem a ovlivňovat tím budoucnost, minulost, i přítomnost a nabaluje na příběh další a další vrstvy, ve kterých se až čtenář občas ztrácí, ale nebojte se, však ono se to nějak vyřeší.

Právě v tom je vidět síla scénáře, van Hamme tu dokazuje něco, co by nezvládl jen tak někdo. Ovšemže chaotické cestování časem není ve fantastice tak neobvyklou věcí, ale dost často se stává, že se v tom ztrácí dokonce sám autor příběhu, kvůli čemuž propuká příběhový chaos, což se zde ale nestává. Scénárista má vše pod kontrolou, zavádí do děje stále další a další zádrhely a posuny v čase, takže do toho zamotává jen čtenáře. Tím ho vygraduje k tomu, že je ze závěru komiksu (pokud ho nevytušil) naprosto unešen. Konec je totiž lehce předvídatelný, ale u tohoto díla tolik nejde o to zakončení, ale o to nabalování různých časových oddílů na sebe.

Kromě postavy Thorgala zde vystupují nové postavy, které jsou vypodobeny v již zažitém, kvalitním Thorgalovském stylu. Takže jsou postavy vykresleny reálně a člověk se s nimi dokáže sžít.

O výtvarnou stránku Vládce hor se postaral Polák Grzegorz Rosiński, který je v tomhle díle na vrcholu své kariéry. Je nádherně přehledná, plynoucí a skvěle se sleduje. Kromě kresby uvnitř, obstaral Rosiński (což je u evropských sérií časté) také obálku, která patří k nejlepším, které v sérii vyšly.

Jedinou věcí (vyjma opravdu lehoulinké předvídatelnosti), která je na téhle knize působí horším dojmem je zpracování. Ta brož. Avšak s tím se člověk musí jaksi vypořádat, protože když u nás Thorgal vycházel v pevné vazbě, moc se neprodával, takže bylo CooBoo donuceno Thorgala vydávat za menší cenu, čehož se dosáhlo převedením do broži.

Název originálu: Thorgal: Le Maître des montagnes
Český název: Thorgal: Vládce hor
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: CooBoo, Praha 2010
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Thorgal: Vládce hor zavádí tam, kde nic není nemožné