Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zajímavosti v Praze: Thomayerovy sady v Libni lákají na naučnou stezku

Samcová Jana

Samcová Jana

17. 3. 2010

naucna-stezka-libenNaučná stezka v pražské Libni vznikla před čtyřmi lety jako projekt základní školy Zenklova. Slouží nejen jako pomůcka k výuce přírodopisu, ale i jako poznávací a relaxační trasa pro občany Prahy. Vydejme se společně do Thomayerových sadů – za poznáním, historií i odpočinkem.

Naučná stezka Libeň, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Naučná stezka Libeň, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Stezka začíná na rozhraní Elznicova náměstí a ulice u Českých loděnic. Je dlouhá zhruba jeden kilometr, takže ji ujdou jak menší děti, tak i senioři, kterým už nohy pomalu vypovídají službu. V jednom místě stezka prudce stoupá, ale i tato nepříjemnost se dá hravě zdolat.

Naučná trasa má celkem dvacet zastávek, na nichž seznamuje s historií Thomayerových sadů, představuje městskou část Libeň a její chloubu libeňský zámeček, a dále upozorňuje na množství fauny i flory, které se na tomto pozoruhodném místě vyskytují. Nedílnou součástí stezky je i seznámení s životem a dílem spisovatele Eduarda Štorcha, který v Libni žil.

Během absolvování naučné stezky lze odhalit zajímavé informace o vodním toku Rokytka, podle kterého stezka vede, poznat, jací živočichové v Rokytce přebývají, a pojednává i o možnostech rybaření. Informační panely pamatují i na povodeň z roku 2002, kdy se stezka téměř celá ponořila pod hladinu Vltavy.

Slouží jako školní pomůcka k přírodopisu

Při procházce naučnou stezkou zjistíme, jací savci v této oblasti trvale žijí (veverka obecná, myšice křovinná, potkan, ježek západní, zajíc polní, atd.), jací bezobratlí (měkkýši, hmyz) a jací ptáci nad Thomayerovými sady plachtí vzduchem.  

Stezka nezapomíná ani na záplavu bylin, keřů, listnatých a jehličnatých stromů, které společně tvoří jednolitou hierarchii této oázy klidu. Závěrem stezka upozorňuje i na libeňské památky, například na kostel sv. Vojtěcha a sokolovnu.

Celá rozloha sadů je vypočítána na více než 5 hektarů a její kouzlo sem láká návštěvníky v zimě i v létě. Je to jeden z mála koutů přírody v Libni, proto není divu, že tu potkáte spoustu maminek s kočárky, pejskaře, cyklisty i zamilované dvojice. 

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_praha_thomayerovy-sady_2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zajímavosti v Praze: Thomayerovy sady v Libni lákají na naučnou stezku