Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Thomas z Yellow Umbrella: Nenechte umlčet Rock Café!

Martin Peška

Martin Peška

15. 6. 2009

Čtyřiatřicetiletý trombonista Thomas z německé kapely Yellow Umbrella, která letos zavítá do Česka jen na jediný festival, a sice tento týden na pražských ostrovech v rámci akce United Islands, v rozhovoru pro Topzine.cz prozradil, jakou českou kapelu si oblíbil jejich bubeník, ale také uvedl svůj názor na zákaz hudební produkce v klubu Rock Café.

V České republice hrajete poměrně často, jak na festivalech, tak na klubové scéně. Hrajete i ve Francii a dalších evropských zemích, co vás láká na hraní u nás v malém Česku?
Prostě milujeme Českou republiku a lidi, kteří jsou přístupní novým věcem. Užíváme si dobrou atmosféru koncertů, milujeme české pivo a samozřejmě krásné ženy.

Jaký koncert v Česku vám utkvěl v paměti a považujete ho za nejlepší?
V České republice? Myslím, že to byla naše show na Sázavafestu v roce 2006. Nebo možná v Praze v Roxy? Každopádně oba koncerty pro nás byly kouzelné. Nejlepší koncert, který jsme kdy měli, byl 11. července 2003 v Drážďanech. Jsme šťastni, že z něj máme DVD.

Která česká kapela vás v posledních letech zaujala? Jsou to Dub In Da Trip či Basta Fidel?
V posledních letech jsme nejvíc času trávili hudebně i osobně s Fast Food Orchestra, Basta Fidel, Dub In Da Trip a United Flavour. Našeho bubeníka Gera velmi zaujali Tata bojs.

Na německých hudebních serverech se o vás píše, že z každé země, kterou navštívíte, si přivezete nějakou inspiraci do své vlastní tvorby. Co jste načerpali například v Praze?
Myslím, že autor našich skladeb a zpěvák Jens získal spoustu inspirace ze svého zlomeného srdce. To bylo mnohokrát zlomeno, samozřejmě krásnými, ženami v Praze.

Letos máte patnáctileté výročí od založení kapely. Chystáte nějakou speciální akci nebo oslavu?

Zdroj: Archív Thomase Hellmicha

Zdroj: Archív Thomase Hellmicha

Ano i ne. Nechceme slavit posledních 15 let nějak zvlášť, protože se necítíme jako stará kapela, a protože si myslíme, že by kapela neměla být zajímavá kvůli své minulosti, ale pro svou budoucnost. Ale budeme mít malou speciální oslavu s hosty, starými přáteli a 50 litrovou lahví Tequily na našem festivalu 25. července v půvabných Drážďanech.

Během těch patnácti let jste měli dvouletou koncertní pauzu. V čem jste se kdysi nemohli shodnout, že to tehdy vedlo k dočasnému rozpadu kapely?
V roce 2003 jsme měli skutečné vyhoření. Víš, pokud hraješ intenzivně na turné, meškáš svatby svých nejlepších přátel, měsíce nevidíš vlastní rodinu, opustí tě tvá přítelkyně a tvůj osobní život se změní v jeden velký bordel, musíš si dát pauzu a věnovat sám sobě. Všichni jsme museli přemýšlet o tom, co opravdu chceme.

Nebojíte se toho, že by se mohlo toto období opakovat?
Ne. (smích)
Už se nikdy nerozdělíme.

Nedávno jste koncertovali v klubu Rock Café, o kterém pražští zastupitelé rozhodli, že kvůli hluku bude zakázána hudební produkce. Dostala se k vám tato zpráva? Co si o tom myslíte?
Víme o tom a byli jsme šokováni, když jsme se to dozvěděli. Je to hanba, že někteří jedinci a frustrovaní lidé mohou přinutit klub, který je navštěvovaný 30 000 lidmi za rok, aby umlkl. V Německu máme ale stejný problém. Všude. A zhoršuje se to. Někteří lidé ve vládě a magistrátech si musí uvědomit, že kultura a subkultura je velmi důležitá pro image města a pro pohodu občanů. (V jejich jazyce: Kultura je/může být ekonomický faktor pro město.) Tak prosím Pražany, aby nepřestávali bojovat pro své právo mít dobrou subkulturu v srdci města! Nenechte je umlčet Rock Café!

Uvidí vás české publikum i na nějakých letních festivalech?
Tento rok hrajeme jen na festivalu United Islands 19 července, ale příští rok se jistě vrátíme na festivalová pódia do České republiky s novým albem. Možná na Mighty Sounds nebo Sázavafest. Tak tedy na viděnou!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Thomas z Yellow Umbrella: Nenechte umlčet Rock Café!