Menu
TOPZINE.cz
Hudba

These New Puritans už tančit nebaví, na nové desce potemněli

Redakce

Redakce

5. 4. 2010

These New Puritans 2Dost možná jste These New Puritans v době jejich debutu ani nezaznamenali. Letos je ale není možné přeslechnout – v lednu vydali jednu z nejlepších desek první čtvrtiny roku 2010. Do svého repertoáru se jim podařilo zapojit významnou progresi, což v jejich jazyce znamená vyměnit nudný taneční materiál za potemnělou kolekci tracků a inspirovat se třeba i ve vážné hudbě.

These New Puritans, Zdroj: viceland.com

These New Puritans, Zdroj: viceland.com

These New Puritans jsou jednou z mála kapel, které správně pochopily, že žánr nu rave kolem roku 2007 sloužil k tomu, aby se k němu přičichlo a následně se od něj zdrhalo co nejdál. Debut Beat Pyramid byl také pokusem o to jít s dobou a vytvořit další z řady beaty protkaných dancefloor fillerů, které ač se tváří navýsost trendy, nepřežijí období, které jim bylo už od začátku vyměřeno. Navíc to byla jedna z těch nepříliš povedených nahrávek.

Dnes situace vypadá zhruba tak: kapely, které se dnes snaží ještě něco vytřískat z vyčerpaného žánru, jsou pranýřovány (viz nové desky Hadouken! nebo New Young Pony Club), zatímco These New Puritans budou v bilancích roku 2010 jedněmi z hrdinů, kteří místo toho, aby se za každou cenu bavili, koketují s jinými žánry a zvukově se distancují od řad těch, mezi kterými se kdysi snažili uspět.

These New Puritans - Hidden, Zdroj: arc018.com

These New Puritans - Hidden, Zdroj: arc018.com

Novinka Hidden se obrací na náročnější publikum. Bez rozpaků, s jasným názorem a vzkazem, že pokrytecká zábava už není nic pro ně, svět je zlej, a tak se není potřeba tvářit, že ne. Deska zní jako novodobá symfonie (včetně četných orchestrálních pasáží a sborů), a to aniž by působila dojmem křečovitě monumentálního oratoria. Naopak; pasáže ovládané žesťovými nástroji rovnocenně sekundují návalu syntetických zvuků a naléhavých úderů bicích.

Zpěv ve slokách většinou ustupuje do pozadí, funguje jako doplňková struktura, aby dal vyniknout změti nápaditě kombinovaných zvuků sesbíraných z různých tlačítek syntezátorů, ve sloganovitých refrénech však naopak vystupuje, přesvědčuje, naléhá (We Want War, Attack Music).

Ani na chvíli vás chlapci (a jedna holka) z These New Puritans nenechají v klidu, chrlí lávu neurotických výbojů, v každém songu přicházejí s novým motivem. Dynamizují, zpomalují, místy jsou zase tak potichu, že by je rušil i tlukot vašeho srdce. Potemnělá atmosféra desky se v závěru viditelně rozjasňuje a graduje až do instrumentální ouvertury, která zklidní tep a neutralizuje celkový klaustrofobní dojem z desky.

V Hidden se dá číst jako v knížce, která vám dokáže, že vlažný rozjezd na hudební scéně nemusí být nutným stigmatem, kterého se už nezbavíte; avšak pod podmínkou, že nejste z těch, pro které je zvukový progres jen prázdným výrazem. A These New Puritans jsou v tomhle tématu momentálně vhodnými autory a učiteli.

These New Puritans – Hidden

Vydáno: 18. ledna 2010

Celkový čas: 43:02

Skladby: Time Xone, We Want War, Three Thousand, Hologram, Attack Music, Fire-Power, Orion, Canticle, Drum Courts-Where Corals Lie, White Chords, 5

Vydalo: Domino Records

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

These New Puritans už tančit nebaví, na nové desce potemněli