Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Yardbirds: Zamilovali jsme si starou Prahu

yardbirds 600*338Britská rocková skupina The Yardbirds se po dvou letech opět vrací do Prahy. Vystoupí 22. října v pražském Retro Music Hall a přinese všem svým fanouškům dárek v podobě dobré muziky, na níž ujíždějí snad všechny věkové generace.

The Yardbirds, Zdroj: archiv

The Yardbirds, Zdroj: archiv

V Čechách jste byli před dvěma lety. Co se vám tu nejvíce líbilo?

Když jsme hráli v Čechách, opravdu jsme si to užili. To místo je skvělé! Velice zajímavé bylo, že věkové rozmezí publika byl opravdu široké, od 12 do 70 let! Zamilovali jsme si také starou Prahu – tu architekturu, ale i ten život!

Máte nějaká oblíbená místa, kde se vám hraje nejlépe?

Myslím, že fanoušci ve Spojených státech mají mnoho vzpomínek a dokážou ocenit jedinečnost naší skupiny. Ale musím říct, že publikum ve východní Evropě je skvělé, protože ta hudba je jim pravděpodobně velmi blízká a dříve rozhodně neměli tu možnost poslouchat originální řadu 60. let.

V hudbě se pohybujete více než 40 let. Jaké jsou vaše pocity, když srovnáte hudbu vašeho mládí a to, co hrajete dnes?

Řekl bych, že opravdu hrajeme ty samé songy, jaké jsme hráli, když jsme byli mladí. Oproti dřívějšku ale teď máme lepší zvukový systém, všechno je báječně slyšet. Pamatuji si, že jsem ze začátku musel bubnovat velmi tvrdě a silně, protože jsem se přes hlasité kytary prostě neslyšel.

Jakou hudbu jste poslouchali v mládí vy? Jsou nějaké kapely, při jejichž poslechu cítíte nostalgii?

Poslouchali jsme prvotní americký rock’n’roll, jako jsou Crickets, Buddy Holly, Everley Brothers, Gene Vincent a Johnny Cash. Vlastně jsme měli kapelu už na škole a hráli jsme písničky těchto lidí. Kdybych měl určit nějakou nostalgickou hudbu, mohly to být písně od Burt Bacharach; Walk on By, Anyone that had a Heart, Do you know the way to San Jose a tak dále.

Vystřídalo se u vás hned několik známých umělců. Eric Clapton, Jeff Beck nebo Jimmy Page. Se kterým z nich se vám hrálo nejlépe? Je někdo, koho byste třeba přijali zpátky?

Pro mě osobně byl nejlepší Jeff Beck a byl jsem opravdu potěšen, že nám pomohl na albu Birdland, vydaném v roce 2003.

John Idan a Alan Glen opustili Yardbirds poměrně nedávno. Smím vědět proč?

John Idan opustil kapelu, protože chtěl vybudovat sólovou kariéru. Přál si, aby měl takový úspěch, jaký jsme měli v 60. letech. Alan odešel z osobních důvodů, ale když odešel John, rozhodli jsme se pro frontmana, který hraje na harmoniku. Takže by se teď skupina měla vrátit k dřívějšímu uspořádání, měla by být více autentická. Kapela teď má původní nádech, cítíme takovou čerstvou mladší energii, a kdo ví, možná jednou zase přijdeme s dalším studiovým albem!

Máte nějakou radu pro mladé muzikanty, kteří s hudbou teprve začínají?

Naše rada mladým hudebníkům by mohla být: Nejprve se ujistěte, že hraní je pro vás skutečně vášeň a nenechte se oklamat svým talentem. Pokud nejste tak MOC dobří, neopouštějte svou dosavadní práci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Yardbirds: Zamilovali jsme si starou Prahu