Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Yardbirds míří do Teplic. Bez svaté trojice Page, Beck, Clapton

Martin Palounek

Martin Palounek

12. 10. 2011

FOTO: YardbirdsPrůkopníci rockové hudby, britští Yardbirds, vystoupí v pátek 14. října na historicky prvním ročníku Beatového festivalu Teplice. Kapela se představí v Estrádním sále Domu kultury coby headliner.

FOTO: Yardbirds

The Yardbirds Zdroj: TOPZINE.cz

The Yardbirds jsou zásadní kapelou v historii rockové hudby. V šedesátých letech vzniklo v jejich rukou nemálo hitových singlů. Stejně tak byla skupina odrazovým můstkem pro tři z největších kytaristů všech dob.

V roce 1963 se ke skupině připojil Eric Clapton, který v bluesovém opojení záhy prchl k John Mayall & the Bluesbreakers a doporučil na své místo Jimmyho Page. Ten díky své vytíženosti ve studiu a zdravotnímu stavu doporučil dalšího geniálního kytaristu Jeffa Becka.

Čtěte také: Fotky: Jeff Beck poprvé koncertoval u nás. Praha dostala pořádnou kytarovou lekci

Ten ovšem také nevydržel v sestavě dlouho a v roce 1966 se k Yardbirds připojil Jimmy Page, který chvíli před nástupem na pozici kytaristy zaskakoval jako baskytarista. Kvůli neshodám ohledně budoucího stylu ale v roce 1968 kapela ukončila činnost a Page rozjíždí Led Zeppelin.

Nová éra

Jádro kapely pokračovalo dále pod různými jmény až do roku 1992, kdy došlo ke znovuobnovení činnosti. Sestava v té době čítala pouze tři členy. Dva z nich, Chris Dreja a Jim McCarty, jsou jedinými zakladateli, kteří působí ve skupině až do současnosti.

V Čechách se Yardbirds představili celkem dvakrát, poprvé v roce 2007, podruhé v roce 2009. Lineup je v Teplicích na chlup stejný jako před dvěma lety, jmenovitě vystoupí Chris Dreja (doprovodná kytara, vokály), Jim McCarty (bicí, vokály), Ben King (sólová kytara), David Smale (baskytara, vokály) a Andy Mitchell (zpěv, harmonika, akustická kytara).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Yardbirds míří do Teplic. Bez svaté trojice Page, Beck, Clapton