Menu
TOPZINE.cz
Apetit

The Walking Dead – Uteč, nebo tě sežerou, svět je jeden velký hřbitov

Jan Neuman

Jan Neuman

14. 1. 2011

Představte si, že se jednoho dne probudíte a svět bude vypadat úplně jinak, než si ho pamatujete, všude ticho, na ulicích žádní lidé, tedy až na ty mrtvé, kteří, světe div se, často i chodí a chtějí si ty živé dát k večeři. Těch, kteří přežili je málo a jsou nuceni se skrývat a prchat.

Hlavní obrázek, Zdroj: kultx.cz

Příběh seriálu je ve skrze jednoduchý, během automobilové honičky postřelí šerifa Ricka Grimese a v komatu jej převezou do nemocnice. Když se mu povede nabýt vědomí, zjistí, že v nemocnici nikdo není, tedy až na jednu mrtvolu na chodbě a spoustu těl před nemocnicí. Rick se vydává domů zjistit, jestli jeho rodina ještě žije, a po cestě si začíná uvědomovat, že svět, ve kterém žil, již neexistuje, a že ne všichni zesnulí zůstanou po smrti nehybně ležet jako ti u nemocnice.

Rick Grimes chvíli po probuzení z komatu. Zdroj: comicbookmovie.com

Od paperbacku až na televizní obrazovku

Předlohou pro seriál se stal stejnojmenný americký komiks, pod kterým jsou podepsáni Robert Kirkman a Tony Moore. Jeho televizní podobu vytvořili Frank Darabont (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle) a Gale Anne Hurd (Terminator 1, 2 a 3, Armagedon, Vetřelci), ke kterým se přidali komiksový scénárista Robert Kirkman (Captain America, ale především Marvel Zombies) starající se o to, aby se nevytratila komiksová atmosféra, a televizní scénárista Charles H. Eglee (Dexter). Je tedy jasné, že seriál nemůže být v lepších rukou, což dokazuje již úvodní epizoda a potvrzuje další slibné pokračování seriálu.

Kreslené postavy ožívají

Kreslená rodina Grimesova. Zdroj: brokenfrontier.com

Ten, kdo hned zpočátku porovná vzhled seriálových postav a postav z komiksu, všimne si, že s jejich výběrem si dal někdo opravdu velkou práci. Rick Grimes (Andrew Lincoln), jeho žena Lori (Sarah Wayne Callies) a jejich syn Carl (Chandler Riggs vypadají téměř k nerozeznání od svých kreslených předobrazů, což se ostatně dá říci (až na malé výjimky) o všech. Tato skutečnost potěší fanoušky kreslené předlohy i ty, kteří komiks teprve otevřou.

Hlavní hrdina seriálu Rick Grimes je drsný a v umírajícím světě až příliš zásadový a spravedlivý. Ve skupině uprchlíků, ke které se přidává a kde čirou náhodou nachází svoji rodinu, se téměř okamžitě stává jednou z vůdčích postav, a to nejen díky tomu, že byl kdysi šerif. Toto nevděčné místo vůdce si vydobyl svými činy a odvahou. Spolu s ním vede skupinu jeho dřívější kolega Shane Walsh (Jon Bernthal), který však nehraje tak úplně čistou hru a pokukuje po Rickově manželce, na kterou si po Rickově údajné smrti začal dělat nárok.

Shane Walsh, Rick a Lori Grimesovy, Zdroj: fanboy.com

Jak vypadá smrt

V seriálu si neužijeme mnoha speciálních efektů, například výbuchů, a když už, nebudou propracované úplně do detailu. Tvůrci si však dali záležet na vzhledu zombií. Maskéři se na mrtvolách opravdu vyřádili a vytvořili krásný repertoár od čerstvě „probuzených“ mrtvých až po ty, kteří vypadají, jako by byli mrtví věky. Hudba a zvuky celkově také nezklamaly, jak by mohly – skladby k seriálu složil Bear McCreary (Battlestar Galactica, Terminator: The Sarah Connor chronicles), který si opět hraje s představivostí diváka a útočí na ni tematickou hudbou podobně jako zombie na živé maso. To vše spolu se zvuky chrčících mrtvých vytváří atmosféru, z níž běhá mráz po zádech.

Krásná práce maskérů, Zdroj: screenrant.com

The Walking Dead skýtají po první sezóně, která čítá šest dílů, obrovský potenciál pro druhou sérii. Ta by měla obsahovat třináct epizod, v nichž by si diváci mohli užít propracovanější mrtvoly, hororovou hudbu a napínavou atmosféru. Jen tvůrci nesmí zapomenout na rozvíjení linie a zrychlení děje, aby měly epizody větší spád než v prvních šesti dílech, kde se děj může místy jevit roztahaný a nudný, což způsobila snaha tvůrců vytvořit pouta mezi přeživšími, vyvolat lítost a ukázat beznadějnost situace, do které se dostali. Můžeme jim dokonce odpustit i některá klišé, které jdou však ruku v ruce s faktem, že se jedná o zombie tématiku, což je jedno velké smradlavé a slintající klišé. Snad to tedy znamená, že máme tento úvod do světa a jeho problémů již za sebou a můžeme se těšit na zběsilý úprk a boj o holý život s hordami mrtvých otrapů v patách a velmi malou nadějí na přežití.

Název: The Walking Dead
Délka: 1 série (počet dílů 6 po 45 min, pilot 60 min)
Tvůrci: Frank Drabont,  Gale Anne Hurd, David Alpert, Robert Kirkman, Charles H. Eglee
Kanál originálního vysílání: FOX
Kanál vysílání u nás: Nevysíláno
Hrají: Andrew Lincoln, Jon Bernthal, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Jeffrey DeMunn, Steven Yeun, Chandler Riggs.

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Walking Dead – Uteč, nebo tě sežerou, svět je jeden velký hřbitov