Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

The Vampire Diaries: Právoplatný fenomén, nebo jen další komerční nesmysl?

Americká televize CW nedávno odvysílala poslední díl první série The Vampire Diaries a pro fanoušky tak připravila léto plné očekávání a dohadů, jak se bude jejich oblíbený seriál odvíjet dál. Než tento seriál odsoudíte se slovy, že jde jen o další blbost o upírech, možná byste se o něm měli dovědět víc, protože i tady platí, že ne vše je takové, jak se na první pohled zdá. Třeba budete sami překvapeni!

Damon, Elena a Stefan - hlavní hrdinové The Vampire Diaries, Zdroj: distributor seriálu

Hned podle názvu každého napadne, že The Vampire Diaries je jen dalším z řady děl, které těží z popularity ságy Stmívání, jejíž první díl vyšel v roce 2005 (filmové adaptace vznikají postupně od roku 2008). Bližší pohled ale ukazuje, že je to možná právě naopak. The Vampire Diaries (nebo v češtině Upírské deníky), je původně knižní trilogie, která vyšla v roce 1991 a jejíž popularita přiměla autorku L.J. Smith k napsání pokračování. Čtenáři ale nebyli ani po čtyřech knihách uspokojeni, a proto autorka svolila k sepsání druhé navazující trilogie, jejíž poslední díl The Return: Midnight by měl v Americe vyjít na začátku července.

Je tedy zřejmé, že seriál The Vampire Diaries, jehož pilotní díl odvysílala CW 10. září 2009, se nesnaží kompletně svézt na vlně cizí popularity. Obě díla si nemají vzájemně co vyčítat – The Vampire Diaries vyšly knižně dřív, Stmívání se zase dostalo dřív na filmová plátna.

Tři hrdinové – velké drama

Vzhledem k tomu, že je za  námi pouze první série The Vampire Diaries (s tím, že jde o adaptaci poměrně rozsáhlé knižní předlohy), lze těžko předvídat, jak seriál celkově dopadne. Můžeme se pouze dohadovat, zda následující série dosáhnou kvalit první, nebo zda ji naopak ještě předčí. Ta první je přinejmenším zajímavá.

Elena, Stefan, Jeremy, Bonnie, Damon a Caroline - nejdůležitější postavy, Zdroj: distributor seriálu

Děj se odehrává v Mystic Falls – relativně malém městě s dramatickou historií. Hlavní pozornost je věnována sedmnáctileté Eleně Gilbert (Nina Dobrev), která musí s bratrem Jeremym (Steven R. McQueen) čelit nedávné smrti rodičů. Oba sourozenci se s tragickou ztrátou vyrovnávají po svém a Elena se tak seznamuje s tajemným Stefanem Salvatorem (Paul Wesley), novým studentem na střední v Mystic Falls. Postupně se do sebe zamilují a Elena se začíná dozvídat víc o Stefanovi i jeho bratrovi Damonovi (Ian Somerhalder).

Nakonec zjistí, že oba bratři jsou upíři a v Mystic Falls žili již před sto lety. Oni dva ale nebyli jediní a v Mystic Falls je dosud mnoho obyvatel, kteří vědí, že upíři nejsou pouhá legenda, ale reálná hrozba. Navíc bratři Salvatorové nebyli jedinými upíry v Mystic Falls, sama Elena vypadá jako dokonalá kopie Katherine – upírky, do které byli oba bratři v dávné historii zamilovaní a kvůli níž jsou teď tím, čím jsou. Aby toho nebylo málo, Elenina nejlepší kamarádka Bonnie (Katerina Graham) má babičku čarodějnici a sama po ní mnohé schopnosti zdědila – ve Vampire Diaries jsou čarodějnice jediné bytosti, které se mohou rovnocenně postavit upírům.

Stefan, Elena a Damon - promo fotografie první série, Zdroj: distributor seriálu

Pomalý rozjezd, napínavý závěr

První sezóna The Vampire Diaries měla celkem 22 epizod, televizní stanice CW je vysílala od září 2009 do května 2010. Pilotní díl a několik následujících epizod se seriál tváří jako romantická podívaná pro slečny kolem 16 let – největší problémy hrdinům způsobuje láska a přátelství. Jak se ale seriál rozjíždí, jednotlivé epizody začínají nabývat na dramatičnosti a postupně se dostáváme z romantické podívané někam k žánru drama (podle ČSFD dokonce horor). Jednotlivé postavy začínají odhalovat své temnější stránky a do děje se zamotává čím dám víc tajemných postav, nějakým způsobem propojených s Mystic Falls a tamními upíry.

Dvaadvacátá epizoda je pak z marketingového hlediska naprosto dokonalým vyvrcholením celé série. Na jednu stranu sice zodpovídá mnohé otázky, které vyvstaly v předchozích dílech, na druhou stranu přináší další. Celý dosavadní děj pak dostává nový směr v úplně poslední scéně celé série, takže pokračování je nezbytné. Komerčně zcela dokonalý tah.

Na našich obrazovkách se tento seriál objeví možná někdy v budoucnu, zatím se ale o jeho české realizaci moc neví. Každopádně se základní znalostí angličtiny se můžete dívat už teď, první díly druhé série jsou naplánovány na září letošního roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Vampire Diaries: Právoplatný fenomén, nebo jen další komerční nesmysl?