Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Tap Tap: S námi se počítá!

Markéta Pešková

Markéta Pešková

14. 9. 2009

Řadě našich čtenářů jistě neunikla kapela The Tap Tap, kterou tvoří lidé se zdravotním postižením. Kapela, která má své kořeny v pražském Jedličkovu ústavu, si totiž zahrála na takových akcích, jako je Rock for People, České Hrady nebo Mezi Ploty. O vzniku, fungování a úspěších kapely pro Topzine.cz odpovídal Ladislav Angelovič.

The Tap tap

Zdroj: archív kapely

Kapela vznikla na internátu Jedličkova ústavu původně jako zájmový hudební kroužek z popudu Šimona Ornesta a Luďka Horského, kteří v tu dobu na internátu pracovali jako vychovatelé.

Napadlo vás tehdy, že jednou budete stát na pódiích takových festivalů, jako je např. Rock for People, České Hrady, Mezi Ploty apod.?

To asi ne, ale již záhy se ukázalo, že máme ambici stát se skvělou kapelou a tuto ambici zdárně naplňujeme.

Co vůbec považujete za svůj největší úspěch?

O jedné věci se asi mluvit nedá. Naše účast na mnoha festivalech ukazuje, že se s námi počítá, že organizátoři vědí, že na nás lidé přijdou, a že jich přijde hodně.

Kapela má za sebou 11 let své existence, má stále své původní členy, nebo se její sestava průběžně proměňuje?

Zakládajícího člena máme už jenom jednoho – mě (smích), ale přesto máme „tvrdé jádro“, které přes různé odchody a příchody zůstává pohromadě.

Hrajete jak hudbu vlastní, tak převzatou od jiných slavných interpretů. Jakým způsobem vybíráte písničky, které jsou pak součástí vašeho repertoáru?

Každou českou převzatou píseň hrajeme se svolením interpreta. A lidé, kteří nám své písně nebo skladby půjčí, si je s námi rádi zahrají. Obvykle je prvotní kontakt s danou osobností, následně vybereme píseň, která se nám líbí a také nám nejvíce sluší.

A jak je to se skládáním hudby?

Většina prvotních nápadů vzniká v hlavě našeho kapelníka Šimona Ornesta, ale na dotvoření se podílíme všichni. Ale například nápad na píseň 4Chrrr vznikl spontánně na cestě z koncertu. K této písni máme i klip, který vznikl jako propagační materiál k akci Oslavy Prahy, které jsme se také účastnili. V klipu účinkují Jan Kraus s Jiřím Ornestem a můžete jej vidět např. na You Tube.

Máte nějak specielně upravené nebo individuálně zhotovené hudební nástroje?

Momentálně řešíme individuální potřeby hráčů volbou vhodných nástrojů v rámci stávající nabídky. Ale samozřejmě nás tato oblast velice zajímá a do budoucna chceme na tomto poli spolupracovat s renomovanými výrobci hudebních nástrojů. Ideální stav by nastal, pokud by takto upravený nástroj získal statut kompenzační pomůcky. Možnost realizovat se je totiž pro člověka stejně důležitá jako chodit.

Jak často se scházíte ke společnému zkoušení?

Dvakrát týdně zhruba na hodinu a půl, ale i častěji. To podle potřeby.

V roce 2006 jste vydali CD s názvem Hopšidyridy, jak bylo úspěšné a kdy můžeme očekávat nové?

CD se prodává dobře. Podobně jako mnoho jiných kapel jsme se rozhodli nevyužít obvyklé distribuční kanály a prodáváme své CD na koncertech. O nové desce zatím neuvažujeme. Jak jistě víte, dnešní doba není zrovna zlatou dobou desek. Proto jsme také dali přednost klipu k písni 4Chrrr.

Spolupracujete s celou řadou celebrit jako je David Koller, Dan Bárta, Eva Holubová a další, s kým se vám spolupracuje/spolupracovalo nejlépe?

Osobnosti ke spolupráci si vybíráme velmi pečlivě. To je zárukou oboustranné spokojenosti.

Jaké jsou vaše plány do budoucna, je něco, na co se můžeme těšit v blízké době?

Chceme být čím dál lepší a úspěšnější, krásní a bohatí (smích). V jednání je podzimní akce v Rudolfinu. Nechte se překvapit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Tap Tap: S námi se počítá!