Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Subways v Čechách udeří dvakrát. A chystají desku o hnusu britské společnosti

Redakce

Redakce

25. 7. 2011

!Profil!Britská indie rocková trojice The Subways není u nás žádným nováčkem. Prubnout nosnost festivalových i klubových pódií v ČR měli příležitost dosud čtyřikrát. Letos se představí jako headlineři na srpnovém Sázava festu a po té 30. října v Lucerna music baru, kam přijedou se svým nadcházejícím, v pořadí třetím, hudebním počinem Money & Celebrity.

Skupina The Subways Zdroj: archiv skupiny

Dosavadní nejživější vzpomínkou na toto mladé sympatické uskupení ze západu je bezesporu loňský koncert v březnu ve vyprodané Lucerně, kde se ještě dodnes diví většina oslovených statiků, že klub zůstal pod náporem řádění The Subways stát v základech. Taktéž bezpečnostní konstrukce hlavní stage v Hradci dostala v rámci další, a dosud jejich poslední, zastávky na minulém ročníku Rock for People zabrat. I zde tahle divoká trojka přesvědčila o své zběsile nespoutané energické show i zatím nedotknuvší se jedince.

Rodinná pouta

The Subways tvoří kytarista a zpěvák v jedné osobě Billy Lunn, zpěvačka Charlotte Cooper hrající na baskytaru a Josh Morgan za bicími. Vznik skupiny se datuje k roku 2003. Nenáhodné složení a provázanost vztahů v kapele dokládá skutečnost, že Billy a Josh jsou bratři, ačkoliv se tomu tak na první pohled nejeví – zatímco Bill převzal matčino jméno za svobodna a přijal ho tak jako svůj umělecký rock & roll pseudonym, mladší Josh zůstal u původního rodinného příjmení. Už v dětství se rádi rodičům vkrádali do sbírek hudebních desek a alb, vyrůstajíc na AC/DC, T. Rex, The Beatles nebo The Ramones.

Od Oasis k Nirvaně

Mezníkem na samém začátku úvah o muzikantské kariéře uvádí Billy okamžik, kdy na hudebním programu shlédl klip Oasis k písni Supersonic. Zkoušejíc v každé volné chvíli vyloudit z otcovy staré akustické kytary libozvučné rockové melodie, potkal ve správnou chvíli mladičkou Charlotte. Od samého začátku společně sdíleli vášeň pro hudbu s tíhnutím k modlám jako Nirvana, The Pixies nebo Sex Pistols.

Po krátké době se tahle dvojka sblížila nejen po stránce hudební a utvořila tak mladý umělecký pár po vzoru dávného vzplanutí Kurta a Courtney. Do kapely následně přibyl poslední člen uzavírající hudební trio, bubeník Josh. The Subways se ocitli na samém startu vstříc vysněné kariéře v hudební branži.

Raketový úspěch

V roce 2005 debutovali prvním albem Young for Eternity, na které navázali o tři roky později s ještě úspěšnější deskou s názvem All or Nothing. Ke smůle předpovědí skeptiků, předpovídajících rozpad tria po rozchodu Billyho s Charlotte, se opak stal pravdou.

Kritiky pěly pochvalné ódy a jejich hity se staly okamžitými punk rockovými hymnami, které dokáží rozskandovat tisícové davy na prostranstvích letních festivalů, stejně tak jako stovky klubových fandů. Ne náhodou jsou označováni za fesťákové tutovky i v zahraničí. Kdo zažil, ten ví, jakou neuvěřitelně strhující vlnu živelné energie dokážou The Subways v rámci každého gigu vyprodukovat.

Nová deska bude odrážet obraz britské společnosti

V zimě loňského roku informovali The Subways svět o započetí procesu vytváření v pořadí třetí desky s názvem Money & Celebrity. Jak sami uvádí na svém oficiálním blogu, inspirace pro nadcházející album vychází jednoduše z dennodenního pohledu na britskou společnost, volby, společenský život slavných a celkovou kulturu rádoby celebrit. Jak dále ironicky dodávají: „Dění v Británii nám téměř každý den naskytne situaci, z které lze pro psaní nových věcí čerpat.“

Produkcí desky je pověřen slavný Stephen Street, znamý z dřívější spolupráce na albech zvučných jmen, jimiž jsou například Blur, The Smiths nebo Kaiser Chiefs. První vypouštěnou vlaštovkou je hit It’s a Party, který předznamenává, že The Subways nás ani tentokrát nehodlají nikterak šetřit.

Oficiální vydání alba Money & Celebrity je v plánu na září tohoto roku, v říjnové Lucerně se tedy už můžeme těšit na čerstvou ochutnávku z nového počinu téhle partičky. Ať už se rozhodnete pro festivalový set na Sázava festu nebo si počkáte na podzimní klubovou sezónu doVodičkovky, tak věřte, že formace The Subways vás nenechá ani na chvíli ve stavu klidu a nakazí vás svou mladistvou revoltou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Subways v Čechách udeří dvakrát. A chystají desku o hnusu britské společnosti