Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Strokes nás znovu dostanou

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

23. 1. 2011

Newyorský objev přelomu tisíciletí se zasloužil o svého druhu rockové obrození. Pětice hochů se rozhodla oprášit poctivé základy klasického rocku. Následovaly zástupy jim podobných fešných chlapců a zrodila se móda takzvaných kytarovek.

The Strokes, Zdroj: youtube.com

Mezi svými souputníky však The Strokes trochu vyčnívají a zdá se, že až se módní vlna přelije, mohli by si udržet pozici. Málokterou kapelu hned po vydání prvotiny začnou obávaní kritikové vynášet do nebes.

Spolčení internátníků

Frontman kapely Julian Casablancas se za svého bouřlivého mládí podíval ledaskam. Jako náctiletý kupříkladu vycestoval do Švýcarska, nejel však na obyčejnou rekreaci. Jeho zámožný otec ho tam poslal do internátní školy, kde se měl Julian vzdělávat a umravňovat. Podle dostupných historek to totiž bylo pěkné kvítko.

Mezi spolužáky potkal krajana Alberta Hammonda juniora. Brzy se spřátelili a po návratu do otčiny pojali nápad založit kapelu. Přidali se k nim Julianovi staří známí spoluhráči z jiné kapely Nick Valensi, Fabrizio Moretti a Nikolai Fraiture – a vznikli The Strokes. Psal se rok 1998.

(Mimochodem, později ve své kariéře čelila kapela nevěřícím Tomášům, kterým se zdálo, že jejich jména jsou až příliš neobvyklá na to, aby byla pravá. Leč opak je pravdou.)

Bombastický nástup

Naši přátelé vytvořili nejprve demo, které se setkalo celkem s příznivou reakcí. Poté, co nabrali zkušenosti v newyorských klubech, nahráli v roce 2001 EP The Modern Age. V těsném závěsu se pak objevilo první album Is This It. Senzace byla na světě.

Album okamžitě okouzlilo jak příznivce nezávislé scény, tak i komerčněji zaměřené posluchače, a co víc, dokonce i hudební kritiky. Do dneška se ho prodalo tři a půl milionu kopií a zvítězilo v anketě NME o nejlepší desku uplynulého desetiletí.

Syrovým, ale svěžím a lehce retro zvukem trefili The Strokes přímo do černého – přesně odhadli dobovou poptávku. Z hudebních magazínů zaznívaly místy výkřiky typu Rock´n´roll je zpátky! a skupina pohledných Newyorčanů na čas ovládla titulní stránky. Z rádia jste tou dobou mohli slyšet singly Hard to Explain, Last Nite a Someday.

Všechno nejlepší, milé botky

Za dobu své existence Strokes spojili síly s mnoha umělci, s nimiž je zajisté ctí spolupracovat. Jmenujme třeba The White Stripes, Reginu Spektor a Toma Pettyho s Heartbreakers, jimž dělali předskokany.

Julian Casablancas obdržel i prestižní zakázku pro firmu Converse, jejíž proslulé tenisky Chuck Taylor All Star členové kapely sami často obouvají. Pro slavné kecky nazpíval ke stým narozeninám píseň My Drive Thru.

V roce 2003 navázali The Strokes další deskou Room On Fire s pilotním singlem nazvaným lakonicky 12:51. Úspěch Is This It se sice překonat nepodařilo, ale deska byla i tak podařená.

Přestávka

Další album First Impressions of Earth vyšlo opět po třech letech, jako by kapela dodržovala jakýsi pravidelný harmonogram. Pochází z něho píseň Juicebox, již zviditelnilo především skandální video. Jak už to bývá, posluchače zajímá obvykle nejvíce právě to, co MTV cenzuruje.

Po třech albech se kapela na delší dobu odmlčela. Na čas si dopřáli odpočinek, někteří se věnovali i jiným projektům. Pracovat na čtvrtém albu začali v roce 2009, ovšem nahrávání se poněkud protáhlo. Pracovali na něm pod taktovkou věhlasného producenta Joe Chicarelliho a dali si zřejmě opravdu záležet.

Album pokřtěné Angles vyšlou do světa teprve 22. března letošního roku. S novým materiálem se následně plánují vypravit na světové turné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Strokes nás znovu dostanou