Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

The Social Network na DVD: Jak asociál k Facebooku přišel

Jan Novotný

Jan Novotný

5. 4. 2011

FOTO: The Social NetworkŽe je možné se pomocí Facebooku spojit s dávno ztracenou rodinou na druhém konci světa, víme asi každý. Ale skutečnost, že za všechno v podstatě může jeden vzoreček, žena a nerdovský asociál, už ví málokdo. A to se mi nelíbí!

FOTO: The Social Network

Tak co naprogramujeme dnes?, Zdroj: distributor filmu

Už se nechystám hodnotit kamerovou, střihovou nebo hudební stránku věci. Ty jsou vychvalovány všude, kam se člověk podívá. Herecké postavy sice taktéž, ale přece jenom je to o dost zajímavější, pokud se člověk zamyslí nad tím, že tak globální sociální síť jako Facebook mohl vymyslet člověk, který něco jako lidské vztahy nebral vzhledem ke svému supermyslícímu mozku moc vážně.

Film

Jednou z věcí, se kterou se dalo před vstupem snímku do kin počítat, bylo, že filmová podoba Facebooku bude pro geeky z informatiky jednou velkou biblí a návodem, jak se stát slavným se spoustou žen zároveň. Po prvních projekcích se však začalo mluvit o jiné, celkem dost diskutabilní skutečnosti. Je-li Facebook vůbec pro společnost přínosem a jaký je Zuckerberg vlastně ve skutečnosti.

Nebýt filmu, dost možná by se o něm jako o zakladateli ani nemluvilo. Ačkoli tento celosvětový fenomén má přes 500 milionů uživatelů (tvrdí film), nebo již přes 650 milionů (tvrdí Wikipedie) a každý den se do něj zaregistruje zhruba 250 000 lidí, kolik z těchto uživatelů by si při koketování s tmavomodrým žroutem času uvědomilo, kdo tohle má celé na svědomí? Jeden by si řekl, ano, musel to být génius, vymyslet něco tak chytrého a přitom tak jednoduchého.

Podrobnější recenzi si můžete přečíst zde

Génius v počítačovém světě možná jo, ale co v reálném? Režisér (David Fincher) při odkrývání (jedné z mnoha možných verzí) příběhu Zuckerberga rozhodně nešetřil. Ten je v tomhle směru vylíčen jako společenský loser a hajzlík, který s logikou sobě vlastní postupuje za svým cílem suverénně vpřed a během cesty jen odhazuje zbytečná závaží (jediný opravdový přítel?).

Myslím, že se film snaží dávat najevo skutečnost, že když se budeme v reálném životě skrývat za hromadu čísel v IP adresách, za kterými ze sebe děláme někoho zcela jiného a doufáme v něčí pozornost – obzvláště opačného pohlaví-, nebude těžké si připadat částečně jako sketa tak jako Mark.

Je důležité uvědomit si, že na rozdíl od něj nám osobní kontakt s kamarády a lidmi okolo nenahradí ani hromada bankovek ani Justin Timberlake. Rozhodně se tedy nedá říct, že se film snaží o reklamu na tuhle sociální síť, že v sobě nese poselství ve smyslu – zaregistrujte se ještě dnes.

DVD

Nosič v sobě ukrývá hned dva disky DVD. Na prvním z nich se nachází film (kde bych rozhodně volil originální jazyk s českým titulkovým doprovodem – Eisenbergova rychlomluva je tak přesvědčivá) a spolu s ním i komentáře režiséra Davida Finchera a scenáristy Aarona Sorkina s herci. Ty jsou však v originále, tudíž pokud nemáte skvělou angličtinu, nebudete rozumět. Podle mě veliká škoda. Právě tyhle komentáře a postřehy jsou u filmů přinejmenším zábavné.

FOTO: Jesse Eisenberg

Jesse Eisenberg alias Mark Zuckerberg

Druhý disk nese název Doplňky, kde najdeme dokument Jak dokázali natočit film o Facebooku? Ten je z bonusů vůbec nejlepší, člověk se dozví spoustu věcí o natáčení, triky a tipy ze zákulisí – zkrátka jak se takový film vůbec realizuje. Ovšem další chyba – titulky. Je jich zde poměrně dost (angličtina, holandština, francouzština, němčina, italština a španělština), ale češtinu prostě nenajdete.

Pro anglické čtenáře pohoda, pro zbytek otrava. To samé bohužel platí pro zbytek bonusů na DVD s doplňky. Ať už jsou to zajímavosti a rozhovory kolem hudebního doprovodu a mixování, nebo povídání o obrazové podobě s Jeffem Cronenwethem. Zkrátka to podstatně ubírá na celkovém hodnocení nosiče. Zatímco si film pustíte s radostí ještě několikrát, bonusy necháte s jistotou ležet na polici.

The Social Network (The Social Network)

Drama/Životopisný
USA, 2010, 115 min

Režie: David Fincher
Hrají: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Malese Jow, Natalina Maggio, Trevor Wright, Adina Porter, John Getz, David Selby, Cherilyn Wilson, Bryan Barter, Rashida Jones

Zvuk: 5,1: český, anglický, maďarský, 5,1 VO: polský
Titulky: české, slovenské, anglické, maďarské, polské
Bonusy: Komentář Davida Finchera, Komentář scenáristy Aarona Sorkina & herců, Jak dokázali natočit film o Facebooku?, Angus Wall, Kirk Baxter a Ren Klyce o post-produkci, Trent Reznor, Atticus Ross a David Fincher o hudbě, Ve sluji krále hor: Hudební bádání, Swarmatron, Jeff Cronenweth a David Fincher o obrazové podobě, Ruby Skye VIP Room: Rozbor scén z více úhlů

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Social Network na DVD: Jak asociál k Facebooku přišel