Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Pains Of Being Pure At Heart: Hravý twee pop z NYC

Redakce

Redakce

28. 11. 2009

pains-of-being-pure-at-heartFungují už přes dva roky, přesto se vydání eponymního debutu dočkali až letos. A podepsal je hned proslulý nezávislý label Slumberland Records, který fandí mladým indie-popařům. Kdyby bylo potřeba popsat kapelu třemi slovy, stačilo by k tomu použít název jednoho jejich songu. Young Adult Friction.

The Pains Of Being Pure At Heart, Zdroj: thepainsofbeingpureatheart.com

The Pains Of Being Pure At Heart, Zdroj: thepainsofbeingpureatheart.com

Jsou mladí, plní nevyčerpatelné pozitivní energie a bydlí v New York City. Mají svoje sny, ale nohama stojí na zemi a muzika je od malička jejich největší posedlostí. A jak už to tak u indie kids bývá, nebyli ani k hudbě vedeni, jako malí je prostě jednou rodiče přistihli při fascinovaném zírání na hudební kanál a nechali je dívat se každý týden. Tak si objevili Sonic Youth, Nirvanu a další hrdiny alternativní scény, ke kterým dodnes vzhlížejí a v rozhovorech rádi prozrazují, že by jednou rádi byli jako oni.

Jako Pains Of Being Pure At Heart chtěl původně kamarád zpěváka Kipa Bermana pojmenovat knížku pro děti, kterou napsal, ale která nikdy nevyšla. Místo toho se za tím jménem skrývají čtyři odrostlé děti, tři kluci a jedna holka, kteří se zhlédli v twee/noise popu 80. let.

Twee proto, že jejich melodie jsou tak jednoduché a nevinné, že je nedostanete z hlavy, s bláznivými (často až sloganovitými) texty (You saw the boys in white sing: „I‘m a pretender“ / but you never were a contender). Twee, protože život je sweet. Noise proto, že je ta melodičnost zasazena do prostředí drnčících kytar a nástrojového šumu s odkazem na DIY punk. Jako když vezmete své krásné bílé bárbínkovské šaty a zacákáte je červenou malířskou barvou, aby vám ladily k červených converskám. A i když se zdá, že s hlukovými strukturami dneska pracuje každá druhá kapela a indie pop podobnými projekty praská ve švech – jen Slumberland Records za poslední rok přišli s alby žánrově příbuzných kapel Crystal Stilts, Sunny Day In Glasgow nebo Sexy Kids – představují Pains určitou výjimečnost.

The Pains Of Being Pure At Heart, Zdroj: thepainsofbeingpureatheart.com

The Pains Of Being Pure At Heart, Zdroj: thepainsofbeingpureatheart.com

Výborně pracují s dvěma druhy vokálů (mužským a ženským) – ovšem ne dialogicky jako The xx – Pains jsou spíš přes harmonické dvojhlasy. Jsou hraví a aktivní; během jednoho roku vydali debut (který podle metacritic hodnotila světová média průměrem 7.6/10, což je vzhledem k počtu zahrnutých médií pozoruhodné) a ještě EP Higher Than The Stars, které stejně kvalitně navazuje na desku a navíc obsahuje skvělý remix Higher Than The Stars od britského tanečního tria Saint Etienne.

Jejich texty jsou vzhledem k jejich mládí tak cool, že jimi budete mít chuť plnit statusy na Facebooku (Dark winters wear you down / up again to see the dawn / in your worn sweatshirt / and your mothers old skirt / it‘s enough to turn my studies down). Sami říkají, že nejsou přímo autobiografické, ale čerpající z reality. K celkové coolness jim nechybí ani dostatek ironie, vtipu a naivity. Takové, která vám život zpříjemňuje, ne ztěžuje. A Pains Of Being Pure At Heart jsou tu od toho, aby vám ukázali, že život je zábava a žádný problém není tak velký, aby se nedal vyřešit. Takovou dávku energie si ordinujte klidně několikrát za den.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Pains Of Being Pure At Heart: Hravý twee pop z NYC