Menu
TOPZINE.cz
Apetit

The Gates – Kam se ukrývají naše noční můry

Jan Neuman

Jan Neuman

10. 12. 2010

Upíři, vlkodlaci, sukuby, čarodějky a jiní tvorové, provázejí nás staletími, mnozí z nás se jich bojí, ale co když tito tvorové nechtějí nic jiného než vychovat rodinu a žít v míru? Mají nějaké útočiště, kam by se mohli usídlit? Jistěže, mají svoji vlastní komunitu. The Gates.

Logo seriálu, Zdroj: televisionwithoutpity.com

Televizní seriál The Gates je projektem studia ABC, který byl tvořen v koprodukci pro televizi Fox. Pracovalo na něm trio producentů, kteří ve světě seriálů nejsou žádnými ořezávátky, dva z nich spolu dokonce spolupracovali již dříve na takových seriálech, jakými jsou kupříkladu The Oaks, The Chronicles anebo krimifilm Blue Blood. Těmito producenty byli Gina Mathews a Grant Scharbo, které doplnil Richard Hatem, jeden ze spolutvůrců seriálu Supernaturals, známého v České republice jako Lovci duchů.

Zoufalé manželky s ostrými špičáky

Seriál je často o atmosféře a o tom, jak umí diváka upoutat, což se The Gates povede hned na začátku, z relativně klidné scény na zahradě se v zápětí dostává téměř k sexu na kuchyňské lince, tedy až do chvíle, než tuto idylku překazí pár opravdu dlouhých špičáků. Hned úvodní scéna tedy ukáže, v jakém duchu se ponese celý seriál, v  nejistotě a strachu, stejně jako v napětí a vzrušení.

I takto může skončit sex, Zdroj: tvspreadit.org

Nick Mohan se spolu se svou rodinou stěhuje z Chicaga, do oddělené komunity nazývané Gates, kde má převzít místo šéfa policie, to však ještě netuší, že obyvatelé, které se rozhodl chránit, nejsou tak úplně obyčejní a spořádaní občané. Dále samozřejmě nesmí chybět intriky, podplácení, vydírání a všudypřítomný strach obyvatel z prozrazení jejich malého tajemství, což zase může připomínat Zoufalé manželky, které mají ovšem i jiné zbraně než pouze intriky.

Každý máme svého kostlivce ve skříni

Hlavní postavou je nově jmenovaný policejní ředitel Nick Mohan, který vlastně vůbec neví, do jakého průšvihu se dostal právě tím, že se přestěhoval do Gates, kde má každý obyvatel nejméně jednoho kostlivce ve skříni. A proto, že nic není tak, jak se zdá, Nick tam jednoho pořádného má také. I přes to všechno, je však Nick Mohan čestný a plně oddaný své práci, někdy až do té míry, že nemá téměř žádný čas na svoji rodinu, na krásnou manželku Sarah (Marisol Nichols) a na své dvě děti, dceru Danu (McKaley Miller) a syna Charlieho (Travis Caldwell), který se dostává do ohromného průšvihu tím, že se zamiluje do Andie. Ta je totiž sukuba (tvor vysávající mužskou životní energii), jejíž bývalý přítel patří do škatulky vlkodlak.

Charlie Mohan a sukuba Andie, Zdroj: cybermanage.com

Manželé Dylan (Luke Mably) a Clair (Rhona Mitra) Radclifovy jsou oproti tomu upíři. Přestěhovali se do Gates, aby unikli před okolním světem, před svou minulostí a aby vychovali dceru, kterou adoptovali, máme tedy možnost sledovat život rodiny, kde rodiče jsou upíři, co se starají o lidské dítě. Ještě zajímavější však je, že na něj nikdy nevztáhnou ruku a starají se o něj lépe než většina normálních lidí. Avšak i oni mají své výstřelky a nedostatky, které tají, nicméně nebýt jednoho Dylenova výstřelku, Nick Mohan by se před kamerou neukazoval až do konce seriálu.

Jestli neuspěje magie, použij sex

Mezi výčtem nadpřirozených bytostí by neměly chybět čarodějky – a jak už to tak většinou bývá, jedna z nich je ta hodná a druhá zlá. Bílou stranu magie představuje doktorka Peg Muellerová (Victoria Platt), která pečuje o všechny obyvatele Gates a dokonce pomáhá Andie potlačit sukubu v ní. Oproti tomu Devon (Chandra West) je „mrcha z povolání“ a představuje temnou stranu magie, vše dělá jen pro své vlastní zájmy a pomáhá jí v tom jak magie, pletichaření, tak i sexappeal, není tedy divu, že ve svém okolí není především u ženského osazenstva příliš oblíbená. Již od začátku se pokouší spřátelit se Sarah Mohanovou, manželkou velitele policejního sboru a snaží se jí omámit svým uměním, jako to zkoušela již u spousty lidí.

Devon, mrchy jsou vždy krásné, Zdroj: onsugar.com

V The Gates, si neužijeme zase tolik zvláštních efektů a kostýmů, neboť příběh se odehrává v našem století, uvidíme tedy oblečení, které se dnes běžně nosí. Maskéři jsou využiti pouze při proměnách vlkodlaků a upírů, tedy u očních čoček, u vlkodlaků jasně žluté, u upírů zase černo-černé (a k tomu jasně vystouplé špičáky). Výjimkou je pouze přízrak, který se zjevuje Niku Mohanovi. To, že si neužijeme zvláštních efektů, bohatě vynahradí hudba, která navozuje temnou hororovou atmosféru a společně s nasvícením dokáže vytvořit opravdu impozantní a strašidelné scény.

Konec bývá nejsmutnější

Televizní série The Gates je zcela určitě něčím, co si zaslouží pozornost, má dějový spád a staví diváka před celou řadu dilemat, rozhodnoutí, kdo je vlastně ten špatný, či komu máme fandit. Celý seriál vtahuje do děje a nutí mít starost o hlavní hrdiny. Hudba podtrhuje děj a povětšinou oblíbení záporáci jako upíři a vlkodlaci se tu ukazují v jiném světle a s obavami a vlastnostmi, které bychom od nich nečekali. Jediným, avšak tím největším nedostatkem je, že celý projekt byl kvůli finančním potížím studia ABC ukončen a nepředpokládá se, že by se v něm pokračovalo, což rozpoutalo vlnu otázek a nesouhlasu na diskusních fórech. Nezbývá než doufat, že někdo tento projekt znovu otevře a že jsme bránu do Gates, která se na konci každého dílu zavírá, jako by chtěla udržet tajemství tamních obyvatelů, neviděli naposledy.

Název: The Gates
Délka: 1 sérií (počet dílů 13 po 45 min)
Tvůrci: Gina Mathews, Grant Scharbo, Richard Hatem
Kanál originálního vysílání: ABC
Kanál vysílání u nás: Nevysíláno
Hrají: Rhona Mitra, Colton Haynes, Frank Grillo, Janina Gavankar, Chandra West, Luke Mably, James Preston, Marisol Nichols, Skyler Samuels, Travis Caldwell, Victoria Platt, Justin Miles.

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Gates – Kam se ukrývají naše noční můry