Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Drain zahánějí svou deskou smrt do bažin

Redakce

Redakce

2. 7. 2010

Čím se Draini stihli proslavit, se víceméně ví, nebo se o tom alespoň šušká. Obrali o vybavení nejednu  backstage a pošpinili tím svou pověst. Obrali o počestnost nejednu pofidérní groopie a pošpinili tím její pověst.  Kde brali inspiraci pro svoji desku, není těžké rozpoznat nebo minimálně odhadnout. Jestli mají dál co nabídnout, suďte sami. Já soudím, že nejsou tak úplně marní, jak by se možná někomu mohlo zdát.

The Drain, Zdroj: archiv

Kapela Drain se v současnosti cítí už natolik důležitá, že si před jméno přišila člen určitý, a proto máme to potěšení titulovat je poněkud smradlavě indie, tedy jako The Drain. Stejnojmenná formace (tenkrát ještě bez členu) se vyloupla před několika lety na budějovické hudební scéně, která kromě nich zplodila a následně porodila třeba i kapelu Vees. Z každého podhoubí vyrůstá velké množství prašivek i jedlých hříbků, ale podmínky pro vznik mají všechny v podstatě stejné. Oficiální členové kapely jsou dva. Baskytarista Michal L. Hořejší a frontman a kytarista Daniel Šubrt, tvářící se jako Michalův mladší brácha.

Drogy neházejte do bažin!

Debutové album Get back to the swamp, death! se točilo ve studiu Kocis Sound za účasti slavnějších kolegů a profíků na šmrnc, členů kapely Kill the Dandies (Sonja a Hank), kteří se podíleli na produkci a o nichž The Drain s láskou mluví jako o jedněch z mála, kteří jich ještě nemají plné zuby. Deska vyšla 20. května pod zobákem labelu Drug me records.

Jedenáct songů, tematicky ohraničených názvy prvního (Here we come) a jedenáctého (…And the death has gone) nás berou na výlet do frackovsky uřvaného, procítěného, občas temně zastřeného a špinavého světa sexu, drog a rock’n’rolu, kde člověk sice ujíždí na euforickém pocitu nekonečné noci, po které ale pokaždé přijde – jako malá smrt – střízlivost.

The Drain ve studiu, Zdroj: archiv kapely

Posluchač se také neubrání dojmu styčných bodů s kapelami The Foxes nebo Soundgarden, zdánlivě i Qotsa nebo Racounteurs, od kterých si buď záměrně či nezáměrně napůjčovali The Drain množství postupů a riffů.

Do většiny tracků člověk pronikne až na několikátý pokus, což sice možná znevýhodňuje poslech, ale o to účinněji a přesvědčivěji pak formuje celkový dojem z něj. Vliv devadesátkového grunge je cítit stejně jako tlející zdechliny v názvu desky. Občas poslech vyruší náznaky nepřesné rytmiky a jakoby uprděné basy, což ale nejspíš záměrně dodává na špinavosti a neučesanosti celkového soundu. Snaha o garážový zvuk je více než patrná. Kdybych si měla vybrat, jestli dám Drainům šanci ukázat na základě poslechu jejich alba, jak to napálí naživo, asi bych neváhala. Jen ať kluci ukážou, jak jsou na tom s koulema.

The Drain- Get back to the swamp, death!

Vydáno: 20. května 2010
Celkový čas: 46:05
Skladby: Here we come, I’m just a taylor, Curly flower head, Question of J. P., Banana Split, Make love, Screw the driver, Kissing little boys, Lie to me, Kick the habit, …and the death has gone
Vydalo: Drug me record

Hodnocení: 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Drain zahánějí svou deskou smrt do bažin