Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

The Doors – When You’re Strange na DVD: Unikátní dokument odhalující tajný svět Jima Morrisona

Redakce

Redakce

11. 1. 2011

The Doors společně fungovali 54 měsíců a za tu dobu vydali 6 alb a prodali přes 80 milionů desek. Miliony desek vydávají i v současné době a právě nyní o The Doors vychází první celovečerní dokumentární film.

Film

O skupině The Doors toho bylo již hodně napsáno, ale teprve nyní vznikl celovečerní dokumentární film. Režie dokumentu se ujal americký nezávislý autor Tom DiCillo (Opilí slávou, Život v oblouznění), komentář vytvořil Johnny Depp.

Skupina The Doors je nepochybně jednou z nejslavnějších a nejvýznamnějších skupin USA, vznikla reakcí mladých lidí 60. let bouřících se proti stávajícímu společenskému systému. The Doors se stali symbolem nespoutanosti, šílenosti, neposlušnosti a výjimečnosti. Jejich sláva byla výsledkem hned několika okolností, napjaté dobové situace, ojedinělého talentu zakládajících členů, a především frontmana skupiny Jima Morrisona.

Rebelové bez příčiny?

Dokument The Doors – When You’re Strange se opírá především o originální původní (dosud nezveřejněné) dobové záběry skupiny, jednak z živých vystoupení, nahrávacích studií či soukromých záběrů. Tyto záběry jsou doprovázeny skvělým komentářem Johnnyho Deppa, odhalujícím mnoho zajímavých informací o skupině The Doors. Dokument sleduje celou životní dráhu Jima Morissona, velmi zajímavé je sledovat jeho přerod od mladistvých let, kdy byl Jim velmi plachým a dosti uzavřeným studentem, po první živá vystoupení se skupinou, kdy skrze hudební projev nalezne novou identitu.

Podrobnější recenzi naleznete zde

Dokument  není určen  pouze skalním fanouškům, ale skvělým způsobem představí kapelu The Doors také lidem, kteří se o ni příliš nezajímají. Představuje kapelu vzhledem ke kulturní, společenské i politické situaci 60. let. Ukazuje nejenom kladné až fanatické přijímání skupiny ze strany publika, ale také odmítnutí politické a posléze také nové generace konzervativců.

Tento snímek, který má 86 minut, drží po celou dobu tempo, je dynamický, a to zejména díky přesnému střihu. Nechybí ani emočně vypjaté scény jak z koncertů kapely, na kterých Morrison předvádí obskurní show i zažívá drogové či alkoholové kolapsy, či scény z Morrisonova soukromí. Morrison zavrhl své rodiče, vydával poezii, pobuřoval, žil život podle svých pravidel. Zemřel v 27 letech chvíli po Jimi Hendrixovi a Janet Joplin v roce 1971.

DVD

Dokument The Doors – When You’re Strange je sám o sobě natolik zajímavým a informačně bohatým počinem, že tvůrci DVD plně nevyužili bonusový materiál. Nenalezneme tak žádné vystřižené scény, doplňující faktografie ani komentář režiséra Toma DiCilla. Což je velká škoda, jelikož 86 minut filmu fanouškům stačit nebude, jistě by rádi přivítali vystřižené či nezařazené scény. Zvuk je k dispozici 2.0 česky, či 2.0 anglicky. Titulky jsou k dispozici české.

The Doors – When You’re Strange

Dokumentární/Hudební

USA, 2009, 86 min

Režie: Tom DiCillo

Hrají: Jim Morrison, Johnny Depp

Zvuk: 2.0 český + 2.0. anglický

Titulky: Česky

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 4****

Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Doors – When You’re Strange na DVD: Unikátní dokument odhalující tajný svět Jima Morrisona