Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Dandy Warhols: Ohlédnutí za vyhlášenými bohémy

Jejich zpěvák Courtney Taylor-Taylor kdysi vtipkoval, že založili kapelu, aby měli co poslouchat při společném popíjení. Na scéně se však drží už léta, a to i z poněkud ušlechtilejších důvodů. The Dandy Warhols jsou svého druhu unikum a fanoušci si jich za to hledí. Pojďme se s nimi seznámit trochu blíže a nakouknout do jejich videoarchivu.

The Dandy Warhols, Zdroj: archiv kapely

The Dandy Warhols se dali dohromady v Portlandu ve státě Oregon v roce 1994. Název, který si vymysleli, na první pohled připomíná jméno pop-artového krále, umělce Andyho Warhola. A kapela se také k inspiraci brýlatým podivínem otevřeně hlásí. Přesněji, jejich zvuk neovlivnil ani tak Warhol, jako spíše jeden z jeho význačných objevů; totiž rocková skupina The Velvet Underground. Jejich vlastní historii se snad poštěstí připomenout někdy později, podstatné je, že tito veteráni avantgardního rocku dodnes okouzlují mnohé mladé hudebníky. A Dandy Warhols jsou jedni z nich.

Hravé stříkačky a jiné vtípky

Rok po svém vzniku vyslali do světa své první album Dandy’s Rule OK?. O dva roky později se už mohli těšit z úspěchu, který vyvolalo druhé album, The Dandy Warhols Come Down. Z něj zaujal asi nejvíce singl Not If You Were The Last Junkie On Earth, který proslavily roztančené injekční stříkačky v nápaditém videoklipu.

Jak vidno, The Dandy Warhols rozhodně nehrají pro šosáky či puritány. Rádi provokují a nikdy jim nedělalo problém tropit si žerty ze sebe samých, což dokazuje třeba i video k písni All The Money or the Simple Life Honey. Členové kapely se v něm přestrojili za zaměstnance jakési ordinérní kanceláře a na pracovišti to pořádně rozjeli. Se všemi svými piercingy a nevázanými účesy vyhlížejí v úřednických mundúrech docela zábavně.

Opakovaně se vracejí k Warholově odkazu, ať už s vypůjčeným banánovým logem nebo třeba výtvarnou stylizací svých klipů; Plan A nebo The World Come On vypadají skoro jako by vznikly před čtyřiceti lety ve slavné Factory.

Jak provokatéři ke slávě přišli

V roce 2000 vydali Dandy Warhols desku Thirteen Tales from Urban Bohemia a bleskově vyšplhali po žebříčcích světových rádií s písní Bohemian Like You. Video k ní jim zadělalo na problémy, obsahovalo totiž podle cenzorů příliš přímočarou nahotu. Píseň se nicméně proslavila a několikrát vrátila zremixovaná – povedla se kombinace se Sympathy for the Devil od Rolling Stones nebo verze Horny As A Dandy, pro kterou se spolčili s Mousse T.

Ve videu k zádumčivé písni Godless ze stejného roku se objevuje oblíbený dandyovský motiv – totiž obruč hula hup. (Pozorní fanoušci si ji jistě vybaví z klipů k Bohemian Like You nebo Talk Radio.)

V květnu vyšla kompilace The Capitol Years 1995-2007 a kapela se vydala na turné po USA, během léta se ukáže i v Evropě. Nejbližší koncerty budou bohužel až ve Francii nebo Belgii.

O tom, zda se po návratu domů chystají opět do studia, zatím Dandy Warhols nic vědět nedali. Nejspíš se ale můžeme těšit na další ukázku jejich bezedné fantazie. Už si vyzkoušeli role kovbojů, astronautů nebo kancelářských krys. V jakém stylu se objeví příště? Necháme se překvapit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Dandy Warhols: Ohlédnutí za vyhlášenými bohémy