Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Cranberries: Brusinky, co mají šťávu

Redakce

Redakce

10. 4. 2010

the-cranberries-1Uhrančivý hlas, prvky irského folkloru, rocku, popu a postpunku, to vše v sobě spojuje jedna z nejúspěšnějších kapel 90. let The Cranberries, která jen ve Spojených státech prodala na 14,5 milionů alb.

Irská skupina The Cranberries, Zdroj: www.cranberries.com

Irská skupina The Cranberries, Zdroj: cranberries.com

Skupina se zformovala v irském Limericku v roce 1989 pod názvem The Cranberry Saw Us a byla tvořena Michaelem Hoganem (baskytara), Noelem Hoganem (kytara) a Fergalem Lawlerem (bicí). V roce 1990 se k této trojici přidala i zpěvačka Dolores O´Riordian a vznikla tak kapela, která se hned po U2 stala nejúspěšnější irskou skupinou v historii.

The Cranberries dosáhli mezinárodního úspěchu již se svým debutovým albem Everybody Else Is Doing It, So Why Can´t We? vydaným v roce 1992. Album obsahovalo hity jako Dreams a Linger a ve Spojených státech se prodalo přes 5 milionů jeho kopií. Hned následující rok se kapela vydala na turné napříč Amerikou a Evropu a zpátky domů, do Irska, se The Cranberries vrátili jako celebrity.

Po prvním úspěšném albu následovalo album druhé s názvem No Need To Argue vydané v roce 1994. Navzdory tomu, že se k němu kapela nevydala na žádné turné kvůli zranění Dolores O´Riordan, stalo se album nejprodávanějším a zároveň nejslavnějším albem The Cranberries a písně jako I can’t Be With You, Ridiculous Thoughts nebo Zombie se staly celosvětovými hity. Skladba Zombie byla dokonce oceněna MTV jako The Greatest Hit Of The Year, což ještě zvýšilo prodejnost alba (celosvětově se prodalo přes 17 milionů kusů).

Po tomto albu skupina vydává další. To The Faithful Departed v roce 1996, Bury The Hatchet v roce 2000 a zatím poslední Wake Up And Smell The Coffee v roce 2001. Poté následovala best of alba jako Treasure Music Box a The Best Of 1992 – 2002. V roce 2003 se každý ze členů The Cranberries vydal svou vlastní cestou a začal se věnovat své vlastní sólové kariéře.

Nicméně minulý rok se skupina dala opět dohromady a naplánovala turné, které se tento rok přesunulo i do Evropy. Čeští fanoušci tak budou mít letos možnost poslechnout si The Cranberries opět naživo a to již v červenci na Colours Of Ostrava.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Cranberries: Brusinky, co mají šťávu