Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Corrs? Of course!

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

3. 10. 2010

FOTO: The CorrsCaroline, Sharon, Andrea a Jim. Obyčejný sourozenecký kvartet z nenápadného irského městečka Dundalk. Až na to že The Corrs obdivují miliony lidí po celém světě. A důvod k tomu zaručeně mají. Přestože se nyní sourozenci již věnují vlastním rodinám či individuální kariéře, jejich společné songy stále znějí stovkami rádií. Není divu…

FOTO: The Corrs

Chlouba irské hudby - The Corrs, Zdroj: archiv

Píše se rok 1994. Jean Kennedy Smith, velvyslankyně USA působící v Irsku, v jednom z dublinských barů zaslechla vystoupení mladého kvartetu. Tento koncert ji natolik zaujal, že jeho členové, tedy tři sestry a jejich bratr, dostali vzápětí nabídku hrát na FIFA World Cupu v Bostonu. Dva roky na to se objevili i při Letních olympijských hrách a svůj hvězdný start završili hostováním na celosvětové tour Céline Dion. Ano, touto neuvěřitelně úspěšnou kapelou byli The Corrs.

Sourozenci Corrovi byli k hudbě vedeni už odmala. Rodiče společně vystupovali jako duo Sound Affair a děti často brávali na své koncerty. Když trochu povyrostly, začal je otec učit hrát na klavír, Jim zkoušel kytaru, Sharon housle a Andreu uchvátila tin whistle (známá mimo jiné jako irská píšťala). Brzy začali sourozeneckou hudební kariéru s kapelou ve složení housle, tin whistle a dvoje klávesy.

Filmové role odstartovaly hudební kariéru

O několik let později se nejstarší Jim a Sharon vydali po vzoru rodičů na dráhu dua. Když mladší sestry v roce 1990 dostudovaly, vrátili se sourozneci opět k původním modelu kvartetu. Jejich hvězdnou kariéru pomohl odstartovat film The Commitments.

Nedlouho poté nastal v kariéře skupiny obrovský zlom, a to díky výše zmíněným koncertům při sportovních akcích. A takové štěstí, jako měli Corrs při zapojení do projektu Céline Dion, skutečně jen tak někoho nepotká. Kapela se díky turné dostala do všeobecného podvědomí a a po více než pěti měsících tvrdé dřiny v jednom z amerických nahrávacích studií se zrodilo jejich debutové album Forgiven, Not Forgotten.

Úspěch, jaký deska přinesla, nikdo nečekal. Prvotina od Corrs šla na dračku nejen v Irsku, ale taky v Japonsku, Norsku nebo třeba Španělsku. Vzápětí se kapele otevřely i dveře hudební slávy v USA, Velké Británii a Austrálii. Dva roky po první desce se na trhu objevila další, tentokrát pod názvem Talk On Corners.

Pavarotti a Brit Awards

Jejich obrovský význam potvrdila v roce 1998 nabídka účinkování na charitativním koncertu Pavarotti and Friends for the Children of Liberia. Ještě větší úspěchy slavili Corrs o rok později. Sourozenci získali cenu Brit Award v kategorii Nejlepší mezinárodní kapela.

FOTO: Sharon Corr

Sharon Corrová loni vydala své první sólové album

Nové milénium Corrs odstartovali kritiky negativně hodnoceným albem In Blue. Fanoušci však byli nadšeni. Osobní život kapely nebyl tak růžový. Krátce před křtem desky zemřela jejich matka. Tato událost je v albu připomenuta skladbou No More Cry.

Rok 2001 přinesl kompilaci Best of The Corrs (2001), zároveň vyšel záznam jejich koncertu v Dublinu. S deskou Borrowed Heaven z roku 2004 se Corrs opět vrátili k folk-rocku. Následujícím albem s názvem Home (2005)  poslali do světa vzpomínku na zesnulou matku.

V roce 2006 se Corrs odhodlali k přerušení společné kariéry ve prospěch svých rodin. Sharon, Jim a Caroline již vychovávají vlastní děti, Andrea se vydala na sólovou kariéru.

Budoucnost? Ve hvězdách…

Druhé vzpomínkové album celé kapely vyšlo v roce 2006 pod názvem Dreams: The Ultimate Corrs Collection. Posledním jejich počinem bylo vydání kompilace The Wokrs v září roku 2007.

Co bude dál? To zatím nejspíš neví ani jeden z těch čtyř. Oficiálně se kapela nerozpadla, takže fanouškům ještě stále zbývá naděje, že se po prožití prvních let všech svých dětí členové The Corrs opět společně vrátí na evropská pódia. Pokud by tomu tak nebylo, přišla by světová hudební scéna o jednu z nejlepších rodinných společností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Corrs? Of course!