Menu
TOPZINE.cz
Hudba

The Cinematic Orchestra nadchli Lucernu elektro jazzovým koncertem

Redakce

Redakce

19. 1. 2012

Středeční večer byl v Lucerně věnován britskému jazzovému uskupení The Cinematic Orchestra. Kapela přilákala rozmanité publikum a úspěšně vyprodala celý klub.

The Cinematic Orchestra Foto: Šimon Havel

Po Londýně a Sofii se The Cinematic Orchestra rozhodli uspořádat jeden ze svých mála koncertů i v Praze. Oznámení o jejich koncertu způsobilo bleskurychlé vyprodání lístků a tedy i naději, že kdesi pod nánosem současné hudební konkurence si české publikum ve svém playlistu najde místo i na elektronické jazzové variace.

Kolísavá organizace

Přestože byl začátek koncertu nahlášen na 20. hodinu, organizátoři začali dav lidí čekajících ve frontě před klubem vpouštět s více než půlhodinovým zpožděním. Než si každý z neuspořádaného davu vystál frontu u baru a nalezl své místo u pódia, uběhla téměř další hodina. Překvapením byl neočekávaný předskokan, sám kytarista The Cinematic Orchestra, který se snažil obrátit pozornost rozptýleného publika k pódiu.

The Cinematic Orchestra Foto: Šimon Havel

Sám se svým sametovým hlasem, tak typickým pro skladbu Build a Home, a s kytarou zahrál pár klidných procítěných skladeb. Ty bohužel kvůli nedokonalému nazvučení a hluku linoucímu se od baru vyšly poměrně na prázdno a splynuly, až na poslední song, v lehce monotónní sérii sladkých balad.

Lekce současného jazzu

Lehce po 22. hodině se k němu připojil konečně i zbytek kapely. Kapela vsadila na známé kousky, typické pro většinu jejich desek. Koncert otevřela kousky jako jsou Evolution a Reel Life, které můžeme vedle studiových desek najít i na soundtracku k němému filmu The man With a Movie Camera.

Populárních kousků se drželi po celý koncert, došlo i na To Build a Home. Koncert na závěr nevygradoval ničím jiným než The Man with a Movie Camera, jehož živé podání je o poznání syrovější, než verze, jakou známe z alba. Po tak šťastně zvoleném závěru neměla kapela šanci na ledajaký odchod a publikum si vynutilo ještě dva přídavky.

O kvalitě jazzové i elektronické složky hudebního projevu Cinematiků po koncertě nebylo možné zapochybovat. V podmanivých jazzových rytmech v kombinaci s konkrétními beaty Jamese Swinscoa se nádherně vyjímala extatická sóla saxofonu, piana, bicích i zpěvačky Lou Rhodes. Každý z členů se projevil jako znamenitý sólista a mohl by bez nadsázky postavit vystoupení jen na svém vlastním výkonu. Jejich kombinace byla okouzlující.

The Cinematic Orchestra Foto: Šimon Havel

Ti, kteří si před koncertem pečlivě zkoumali tiskovou zprávu a promo texty, mohli být zklamaní především kvůli vynechání slibovaných nových skladeb. Klasický repertoár však koncertu nijak neublížil, kapela splnila očekávání posluchačů a ti krátce po půlnoci opouštěli Lucernu značně okouzlení.

The Cinematic Orchestra

18.1. 2012
Praha, Lucerna Music bar

Délka koncertu: 160 minut

+ vynikající výkony sólistů
+ perfektní souhra kapely

nedošlo na nové songy
špatná organizace

Hodnocení: 90%

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Cinematic Orchestra nadchli Lucernu elektro jazzovým koncertem