Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Finští metalisté The 69 Eyes si koncertem podmanili Bratislavu

The 69 Eyes, Zdroj: nuclearblast.de, Foto: Kaylin IdoraV neděli 3. února zavítali do sousední Bratislavy a jejího klubu Majestic Music Club helsinští upíři The 69 Eyes.

 

The 69 Eyes v Bratislavě, Foto: Sabina Jesenovská

The 69 Eyes v Bratislavě, Foto: Sabina Jesenovská

Večer se zpožděním a příslibem krátké show otevřeli místní maníci Feel Me. Jedná se o skupinu hrající předělávky filmových soundtracků, které byly u konce skladeb vždy změněné k nepoznání. Zahráli znělky z Batmana, Kill Billa či Pulp Fiction. Ovšem skandovat názvy filmů chvíli před tím, než vtrhnou na pódium helsinští upíři, je jaksi nemístné. Goth’n’rolloví fajnšmekři tuto vskutku zvláštní skupinu také ani nijak zvlášť neocenili. Absolutně nekorespondovala s rázem večera.

Následující Wildstreet, jejichž jméno se skvělo ve všech programech, na všech plakátech a dokonce se promítalo na světelné tabuli umístěné nade dveřmi klubu ještě v den koncertu, bez jediné omluvy pořadatelů nevystoupili. Skupina sama se však omlouvala na svých stránkách už dávno. Nahrávání nového alba jim nedovolilo vyjet na turné do Evropy, a tak alespoň jako omluvu svým fanouškům nahráli cover písně Mrs. Sleazy z druhé desky The 69 Eyes.

The 69 Eyes – Gothic Girl

Po krátké prodlevě se ze zákulisí vynořily černé siluety s tmavými brýlemi a začalo to, na co všichni čekali. Ačkoli účast byla ten večer žalostná a spíše mezinárodní – v hlavním městě a navíc na kapelu takového formátu se očekávalo trochu více návštěvníků – se The 69 Eyes chovali, jako by bylo vyprodáno.

Playlist byl sestaven bez jediného slabého místa. Na své prvotiny zanevřeli úplně a sázeli zaručené hity. Ze svého nejúspěšnějšího období Blessed Be do playlistu zařadili hned zkraje Gothic Girl a jako přídavek nesmrtelnou The Chair. Nechyběly ani songy Betty Blue, Feel Berlin, Perfect Skin a závěrečná Lost Boys.

The 69 Eyes v Bratislavě, Foto: Sabina Jesenovská

The 69 Eyes v Bratislavě, Foto: Sabina Jesenovská

Jelikož se jedná o turné I Know What You Did Last Summer Tour k poslední desce X, notná část koncertu patřila i novým songům. Zazněl velmi kladně přijatý pilotní singl Red, samozřejmě I Know What You Did Last Summer či balada Borderline. Balady na živých vystoupeních většinou publikum na chvíli uklidní, Borderline v podání těchto divochů však měla jaksi opačný účinek. Kapela si tenhle song zjevně užívá, není divu, když o ní sama prohlašuje, že je to jejich nejlepší skladba vůbec.

Nicméně, abychom jen nechválili, kytara se v některých momentech, nejpatrnější to bylo u Devils, ve zvuku naprosto utápěla. Naproti tomu zpěv byl po celou dobu naprosto srozumitelný. Co se týče show, která performanci doprovázela, Jyrki69 je frontman s velkým F. Pódium ho miluje a on si užívá každou minutu na něm.

Taneční kreace, které předvádí, zahrnují celou škálu inspirací od Elvise, přes Billyho Idola až kamsi po Jaggera v kožených kalhotách s načesanými vlasy. To ovšem jaksi zastiňuje zbytek kapely a místy si člověk říká, že ačkoli je to klubovka, na pódiu by se jim hodilo mnohem více místa.

Co dodat – chlapci jsou navzdory dvou dekádám v hudebním businessu ve formě, čilí a za každou cenu profesionálové. V Majestic Music Clubu vykouzlili perfektní atmosféru a ještě si to evidentně stihli užít.

The 69 Eyes, Majestic Music Club Bratislava, 3. února 2013

Hodnocení 96%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Finští metalisté The 69 Eyes si koncertem podmanili Bratislavu