Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tetovaný Petera V. Bretta: Střezte se Jádra, užijte si výbornou fantasy

Redakce

Redakce

30. 7. 2010

Každou noc se na svět z Jádra vracejí démoni a nemají nic jiného na práci, než systematicky decimovat lidskou rasu. Lidé sice nejsou úplně bezbranní, protože mají magii, kterou jim zprostředkovávají takzvané chrany, prastaré symboly, které se kreslí na zdi i do hlíny a dokážou vytvořit pro démony relativně neprostupnou bariéru. Je to jediný způsob, jak ubránit své příbytky a polnosti, ba mnohdy i spasit vlastní život. Bohužel chranová magie není nijak spolehlivá a tak z mapy postupně mizí celé vesnice a…

Ilustrace na obálce knhy Tetovaný Autor: Larry Rostant

K opěvovanému debutu Petera V. Bretta s názvem Tetovaný jsem přistupovala značně skepticky. Obrázek na přebalu patří zjevně mezi adepty na nejkýčovitější obálku roku, anotace je naprosto nicneříkající a celkově to evokuje dnešní „bestsellery“ pro teenagery typu Ztracený svět v Podzemí, které mně svou kvalitou, nebo spíš nekvalitou, dokázaly pokazit nejednu odpolední kávu. Naštěstí pod názvem chyběl děsuplný titulek „Nástupce Harryho Pottera/Stmívání/Eragona!“, a tak jsem se zvědavě pustila do čtení. Po první kapitole jsem si říkala, že to není špatné – nějaká ta vypálená vesnice, oběšenec, chlapec neurčitého věku… Další kapitoly mi ale přímo vyrazily dech. Tohle rozhodně není kniha pro děti. Přes ten podivný kabát má tato knížka všechno, co by měla správná dospělácká fantasy mít.

Příběh je dramatický, čtivý a promyšlený do nejmenšího detailu. Je vidět, že jenom vymýšlením všech těch drobných nuancí strávil autor mnoho bezesných nocí. Psychologie postav přijde čtenáři uvěřitelná, což je u dnešních pubertálních fantasy jev naprosto nevídaný (a upřímně, občas u fantasy obecně). Samozřejmě, autor se neobešel bez zajetých archetypů jako svalnatý válečník Arlen, prsatá krasavice Leesha a ten třetí chudák Rojer, který utře, až bude svalnatý válečník na konci trilogie obšťastňovat prsatou krasavici, ale Brett nesklouzl ke schematizmu a postavy jsou víceméně lidské. Možná je to i tím, že do příběhu vstupují ještě jako děti a své zvláštní schopnosti si postupně sympaticky vydřou. Jediný, kdo se na konci stává trochu protivným superhrdinou, je Arlen. Naštěstí nám ale autor přece jen po nějaké době povolí nahlédnout do jeho zraněné duše a zahlédnout zbytky jeho chybující lidskosti. Děkujeme.

Katastrofa zažehnána, nemáme tu dalšího Cimmeřana

Další malé bezvýznamné plus se dá autorovi připsat za vynikající dialogy, občas osvěžené příjemným sarkasmem a hořkým humorem. Autor se nebrání ani erotice, která je vložena na správná místa, neruší a neuráží, ale jen dokresluje celkovou atmosféru díla.

Autorův styl není nijak květnatý a vyšperkovaný, patří mezi ty jednodušší a stravitelnější, ale není to ani hrůzné „byl, potom byl a nakonec byl“. Milovníci bohatého jazyka si tedy neužijí, ale ani nechytnou kopřivku. Koneckonců tento styl vyprávění se k syrovému příběhu docela hodí.

Svět Tetovaného je jednoduše řečeno temný a nebezpečný a lidé v něm jsou bojácní, licoměrní a sexuchtiví – ostatně jako v tom našem. Tím se dostáváme k hlavním aspektům knihy. Ono to totiž není žádné bezduché máchání mečem a metání blesků. Autor nejenže poukazuje na problémy současné společnosti, k níž mimochodem vytváří velmi trefnou paralelu, zamýšlí se i nad věcmi zcela bazálními, kterými se trápili už antičtí filozofové. Zbabělost, hrdinství a pseudohrdinství, víra, postavení a úloha ženy ve společnosti, vztah rodičů a dětí – to je jen chabý zlomek z témat, o která se Brett v Tetovaném otře. Nejdůležitější ale je, že spisovatel většinou nesoudí a nechává na čtenáři, ať si sám odpovídá na otázky, které jsou v knížce ukryty, ať si sám rozhodne, kdo je ten dobrý a kdo ne, a ať si najde mezi řádky to, co v textu není. Samozřejmě, najdou se místa, která zklamou svým „a teď budou všichni provinilí potrestáni“, ale není jich mnoho a skvěle to vykompenzují pasáže, kde se ukazuje lidská prohnanost a kde postava dostane za své hrdinství nožem do zad.

Pokud tedy marně sháníte knížku, která dojme (rozesměje?) i bez upírů-metrosexuálů a má v sobě kouzlo fantasy sedmdesátých let, ale bez sáhodlouhých popisů krajiny a zajetého žánrového klišé, je pro vás Tetovaný malý zázrak. Je to také jedna z knížek, která si svou slávu rozhodně zaslouží. Teď zbývá jen otázka, čím nás autor překvapí v dalších dílech.

Název originálu: The Warded Man
Český název: Tetovaný
Autor: Peter V. Brett
Překlad: Miroslava Polová
Obálka: Larry Rostant
Počet stran: 448
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tetovaný Petera V. Bretta: Střezte se Jádra, užijte si výbornou fantasy