Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Tetování v praxi aneb Všechno, co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat

Redakce

Redakce

26. 4. 2010

Tento díl seriálu se zaměřuje na dotazy, které nám zájemci a zájemkyně o tetování denně pokládají v salonech HELL.cz a Fallen Angel. Podíváme se tedy na praktickou stránku tetování.

Prvním nezbytným krokem je důsledné zvážení samotného záměru tetování. Sami si položte a zároveň si i PRAVDIVĚ odpovězte na následující otázky: Opravdu chci tetování? Jsem pevně rozhodnut/á pro motiv, který chci, nebo se jedná jen o náhlý popud? Nebude mi v budoucím (zejména pracovním) životě vadit tetování na místě, které jsem si zvolil/a?

Proč se na to vůbec ptát? V první řadě je třeba si uvědomit, že tetování máme na celý život. Z toho pramení důsledky, které nemusí být vždy příjemné. Prvním z nich bývá fakt, že je motiv pro tetování vybrán narychlo, z náhlého popudu nebo tuctově z katalogu. Již po několika měsících si pak můžeme uvědomit, že by tetování vlastně mohlo vypadat jinak, lépe, originálněji a že jej budeme chtít upravit.

Tento problém lze ve většině případů alespoň částečně vyřešit ve spolupráci s vaším tatérem/tatérkou. Problém ale nastává, pokud se jedná o příliš radikální změny. Předělávka tetování vyjde obvykle dráž než jeho původní verze a navíc je většinou nutné tetování zvětšit alespoň o třetinu. Jistě není třeba zdůrazňovat, že motivy vyjadřující příslušnost k nějaké extrémně zaměřené komunitě nejsou vhodnou volbou. Slušní tatéři a tatérky tyto motivy stejně odmítají tetovat.

zdroj: Hell.cz

Některá tetováni jsou vskutku nevhodná. Zdroj: insidesocal.com

Druhým a neméně důležitým bodem je umístění tetování. Tetování v obličeji, na krku, na hřbetě či prstech ruky dokáže trvale změnit vaše pracovní zařazení a vyloučit vás z některých oblastí života. I tetování předloktí může být pro některé administrativní pozice překážkou.

Toto však není jediný aspekt umístění tetování. Je třeba předpokládat i změny proporcí těla. Typickým příkladem je tvar břicha a prsou u žen, který se následkem těhotenství a kojení obvykle změní. Ženský zadek mívá v mnoha případech také vzrůstající tendenci, čemuž muži úspěšně konkurují svými pupky. Z těchto důvodů dochází k občasným proměnám delfínů na velryby a psů na mamuty.

„I rozsáhlé tetování může být uzpůsobeno tak, aby jej formální oblečení kompletně zakrývalo.“ Zdroj: japanese-style-tattoo.blogspot.com

I rozsáhlé tetování může být uzpůsobeno tak, aby jej formální oblečení kompletně zakrývalo. Zdroj: japanese-style-tattoo.blogspot.com

Pokud máte v tomto směru víceméně jasno, je čas vybrat vhodného tatéra či tatérku. Nejlepším kritériem pro výběr jsou reference. Ty získáte nejlépe od svých známých, ale také z nejrůznějších internetových diskusí. Každý tatér a tatérka mají svůj styl, je tedy možné, že pro zvolené tetování nebude doporučený umělec optimální. Pak je třeba hledat dál.

Cenným zdrojem informací jsou webové stránky tetovacích studií, kde získáte přehled o tom, jak který tatér a tatérka pracují. Zkuste si vybrané umělce vygooglit a zjistíte, jaké s nimi mají zkušenosti ostatní. Smluvte si s tatérem či tatérkou schůzku a prokonzultujte s ním / s ní svoje tetování.

Počítejte s tím, že na této schůzce ještě tetováni nebudete. Jen málokterý dobrý tatér a tatérka mají volný termín hned. Počítejte s čekací dobou v řádech týdnů, někdy až měsíců. Při první návštěvě také počítejte se zaplacením zálohy na tetovací termín. Její výše se liší studio od studia.

Dále vám zodpovíme několik často kladených dotazů.

Bolí tetování?

Tetování je spíše nepříjemné než bolestivé (dalo by se přirovnat např. k depilaci), ale samozřejmě záleží na každém člověku a také na místě tetování. Tetování přes slabiny a kosti bolí více než na svalu.

Teče při tetování krev?

Nemusíte se bát, krev neteče. Pouze při tetování ploch je možné, že kůže pár kapek krve vyloučí. Nejedná se ale o nic, co bychom mohli označit jako krvácení.

Nebylo mi 18 let a chci tetování. Je to problém?

Opět je nutné si uvědomit, že tetování je závazek na celý život. Mnoho lidí potvrzuje, že jejich první tetování nebyla ta nejlepší volba. A v čím nižším věku si necháte udělat tetování, tím větší je pravděpodobnost, že se vám přestane líbit. U zákazníků mladších 18 let je obvykle vyžadován písemný souhlas podepsaný jejich rodiči či zákonnými zástupci. Přesto tetování mladším 18 let nedoporučujeme.

Mám jizvu, mohu se nechat tetovat přes ni?

Jizva je typově jiná tkáň než neporušená kůže. Nicméně tetovat jizvu lze, ale nelze předpovědět, jak jizva barvu přijme. Proto je výsledek nejistý.

Mám pihu nebo mateřské znaménko. Mohu se nechat tetovat přes ni/něj?

Nikoli, tetování je možné pouze okolo. Jde nám především o vaše zdraví a mateřská znaménka jsou velice citlivá. Proto je lépe do nich nezasahovat. Tetováni v okolí pihy či znaménka pak ničemu nevadí.

Co je dočasné tetování / tetování na 5 let?

Dočasným tetováním nebo tetováním na 5 let se myslí tetování barvou na permanentní make-up. Ale pozor! Make-up vytetovaný touto barvou po čase zmizí. To je dáno trvalou expozicí těchto partií (oči, ústa) slunci a také jinou strukturou kožních buněk v těchto oblastech. Toto dočasné tetování, tedy tetování barvou na permanentní make-up, na jiných místech NEZMIZÍ, pouze vybledne, rozpije se a ztratí obrysy. Jediným rozumným řešením je pak překrytí klasickým tetováním či jeho odstranění laserem.

Trpím lupénkou/psoriazou. Můžu se nechat tetovat?

Ano, tetování nemá na nemoc žádný prokazatelný vliv. Tetovat lze jak zdravou kůži, tak zhojená místa dříve napadená nemocí. Nelze ovšem tetovat místa, kde nemoc aktuálně probíhá. Dále je nutné počítat s tím, že pokud se pod tetováním aktivuje ložisko nemoci (ať již nově nebo opakovaně), bude tetování zničeno.

Trpím vitiligem (kožní onemocnění, kdy dochází k odumírání buněk tvořících kožní pigment, u nemocného se projevuje světlými skvrnami na kůži nepravidelných tvarů). Můžu se nechat tetovat?

Ano, tetování nemá na nemoc žádný prokazatelný vliv. Tetování tedy není žádnou překážkou, jen je třeba počítat s tím, že barvy na kůži bez pigmentu budou výrazně jasnější než na zdravé kůži.

Trpím epilepsií. Můžu se nechat tetovat?

Vzhledem k tomu, že epilepsie může mít různější intenzitu, je třeba tetování zkonzultovat nejdříve s vaším ošetřujícím lékařem, který zná intenzitu a pravděpodobnost vašich záchvatů. Pokud lékař tetování schválí a vy se pro tetování rozhodnete, nezapomeňte o vašem zdravotním stavu informovat vašeho tatéra či tatérku.

U klasického tetování nelze dělat kompromisy. Pokud si nejste jistí, zda jste připraveni na tetování, které budete nosit celý život, raději ještě chvíli vyčkejte a rozmýšlejte. Je lepší být nepotetovaný/á než za pár let nešťastný/á.

Míla „Bugtcher“

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tetování v praxi aneb Všechno, co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat