Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Testament. Poslední metalová vůle ze San Francisca

Thrash metalová kapela Testament bývá v současnosti označována za krále metalu. Od svého reunionu v roce 2005 se ustálila sestava, poslední album slavilo velký úspěch a po koncertní stránce jsou ve famózní formě. Navíc se začíná čím dál hlasitěji proslýchat, že kapela pracuje na novém albu… Pojďme si čekání na něj zpříjemnit pohledem do jejich historie; konkrétně na jejich počátek a nejslavnější éru.

Skupina Testament, Zdroj: archiv

Testament vznikli v roce 1987, ale jejich historie sahá trochu dál, do roku 1983. Tehdy se dva bratranci, Eric Peterson a Derrick Ramirez, rozhodli, že založí novou kapelu. V té době v San Franciscu bujela thrash metalová revoluce a oba nadšenci se do ní chtěli aktivně zapojit. Peterson se chopil kytary, Ramirez druhé kytary, basy a zpěvu a založili kapelu Legacy (Odkaz). Krátce po založení přišel do kapely bubeník Mike Ronchette a první funkční sestava byla na světě.

The Legacy

Skutečný rozvoj kapely byl ale umožněn až rok po založení, kdy její řady opustil Ramirez, čímž se uvolnily hned tři posty. Zpěvu se krátce nato chopil Steven Zetro Souza, basu převzal Greg Christian a druhou kytaru obsadil Alex Skolnick. V nové sestavě se odbyly první úspěšné koncerty a také premiérové demo. Krátce po jeho nahrání střídá Ronchetta za bubny Louie Clemente. V roce 1987 podepisují Legacy první velkou smlouvu u Megaforce Records.

Těsně před nahráváním debutu kapelu opustil zpěvák Souza, jenž byl zlákán do spřátelených Exodus. Nahradil ho Chuck Billy, jehož příchod znamenal na delší dobu konec personálních změn a fungování v sestavě, jež je označována za klasickou.

Při nahrávání debutu však pracovníci Megaforce přišli s nepříjemnou zprávou; jméno The Legacy mělo již zaregistrováno jisté jazzové uskupení a vydání alba pod tímto názvem nebylo možné. Kapela později zvolila nové jméno Testament, které od toho původního nebylo svým významem příliš daleko. Starý název kapely byl využit pro název debutu; album The Legacy vyšlo v roce 1987.

Úspěšná éra začíná

Hned svým debutem slavili Testament velký úspěch; základna fandů se značně rozrostla a i kritika nadšeně hlásala, že z líhně San Francisca vyšla další originální thrashová kapela, jež byla brzo označována za předního zástupce druhé vlny amerického thrash metalu.

To hlavní ale mělo teprve přijít; v roce 1988 vyšlo album The New Order, na němž kapela značně přitvrdila a zároveň přidala mystickou atmosféru, která dala vyniknout hře obou kytaristů. Zatímco Peterson je odchován thrash metalem, Skolnickovo těžiště je v klasickém hard rocku a jazzu. Právě tento kontrast vlivů obou hráčů se na albu New Order zřetelně projevil a přispěl k velmi dobrému výsledku.

Pestrá závěť

O rok později Testament opět překvapili albem Practice What You Preach, jež bylo i přes svou říznost plné různorodých vlivů a nálad, které daly vyniknout opět Skolnickově kytaře a Billyho zpěvu, jenž už na předchozí nahrávce ukázal, že vedle hřmotného řevu umí i melodicky a čistě zpívat.

Vražedné tempo jeden rok = jedna deska Testament udrželi i napočtvrté; v roce 1990 vyšlo album Souls of Black, na kterém kapela svůj zvuk uhladila a pokusila se o navození gotické atmosféry. Tento experiment kapele tentokrát příliš nevyšel, čímž se však nenechte zmást; i tak se totiž jedná o skvělé album, na které by se většina kapel nezmohla.

Majstrštyk na rozloučenou

V dubnu 1992 vyšlo pravděpodobně nejlepší album kapely, Ritual. Kapela zúročila několikaleté zkušenosti s experimentováním na předešlých deskách, skloubila všechny vlivy, jež se v jejich hudbě kdy promítly a výsledkem vyrazila fanouškům i kritice dech (byť někteří tvrdili, že se Testament zhlédli v Černém albu Metallicy). To však nic neměnilo na tom, že celkový dojem byl více než působivý.

I přes dosažený úspěch nešlo zastavit rozpadající se soudržnost kapely; Clementeho evidentně bavil metal (i hudba obecně) méně než dříve a Skolnicka stále více oslovoval jazz. Později oba dva odešli, čímž udělali symbolickou tečku za nejúspěšnější érou kapely.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Testament. Poslední metalová vůle ze San Francisca