Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Terry Richardson: Rebel módní fotografie

Redakce

Redakce

18. 4. 2010

CZ_Styl_ModniFotografie_RichardsonBývalý feťák a punkáč, kterého byste si jen těžko dokázali spojit se světem nablýskané módy. Potetovaný ďábel, který rád fotí modelky nahý. To vše je Terry Richardson, člověk, který přinesl do módní fotografie syrovost a šok.

zdroj:

zdroj: 5thandprospect.wordpress.com

Terry Richardson se narodil v roce 1956 v New Yorku, ale vyrůstal v Hollywoodu v Californii. Je synem módního fotografa Boba Richardsona a tanečnice Normy. Richardsonovi se však roku 1970 rozvedli, Norma se s Terrym odstěhovala do Woodstocku ve Velké Británii, změnila si jméno na Annie a pracovala jako servírka. Zde se setkala se svým druhým manželem, hudebníkem Jackie Lomaxem.

V Anglii strávili pět let a poté se vrátili zpět do Hollywoodu, kde ovšem zasáhl osud, Annie srazilo nákladní auto. Lékaři konstatovali nevratné poškození mozku, a rodina tak byla odkázána na příjem ze sociálních dávek. Z Terryho se stal téměř bezdomovec, začal kouřit trávu a ve třinácti propadl i alkoholu.

V patnácti začal hrát na baskytaru v různých punkových kapelách. O tři roky později začal Terry brát heroin a jeho rodina se rozhodla přestěhovat do menšího města Ojai, to ale jeho závislosti vůbec nepomohlo.

Zdroj: designscene.net

Zdroj: designscene.net

Druhá šance

Zlom přišel až v roce 1989, když poznal fotografa Tonyho Kenta, který ho přijal jako svého asistenta a naučil ho základy. Terry se rozhodl, že tohle by mohl dělat také. Poté, co dostal zakázku od časopisu The Advocate, přesvědčil ho jeho otec Bob, že ho zasvětí do tajemství módní fotografie. Společně pak vytvořili portfolio a založili společnost The Richardsons.

Jejich spolupráce trvala šest měsíců a fotili pro časopisy Glamour, Mademoiselle a Vibe. V časopisu Vibe viděl Terry příležitost, jak zasáhnout to správné publikum, které docení jeho syrové punkové fotografie. A právě jeho fotostory z tohoto časopisu vyhrála v roce 1993 cenu na Festival de la Mode. Po tomto úspěchu mu zavolal Phil Bicker, umělecký ředitel časopisu The Face, a nabídl mu práci.

Zdroj: designscene.net

Zdroj: designscene.net

Terryho kariéra se rozběhla na plné obrátky. Fotil reklamní kampaně pro takové klienty, jako je Gucci, Sisley, Miu Miu, Chloe nebo Hugo Boss. Jeho služby si najímají časopisy jako francouzský a britský Vogue, iD, W, GQ, Harper’s Bazaar nebo Purple. Pyšní se portréty slavných osobností, jako je Leonardo DiCaprio, Sharon Stone, Macaulay Culkin, Samuel L. Jackson, Lenny Kravitz, ale i prezident Obama.

S jeho fotografiemi bylo vydáno celkem 6 knih: Hysteric Glamour (1998), Son of Bob (1999), Feared by Men Desired by Women (2000), Too Much (2001), Terryworld a Kibosh (2004). Richardson nafotil také známý kalendář Pirelli pro rok 2010 a nyní pracuje na částečně autobiografickém filmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terry Richardson: Rebel módní fotografie