Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Terry Pratchett představuje dvě nové knihy z Úžasné Zeměplochy

Marek Hofman

Marek Hofman

29. 8. 2010

Kdo by neznal Zeměplochu, ten se snad ani nemůže zvát fanouškem humorné fantasy. Vždyť série Úžasná Zeměplocha obsahuje již přes třicet knih a to nepočítáme další tituly, ve kterých můžeme nahlédnout do kuchyně Stařenky Oggové, prozkoumat mapy celé Zeměplochy, města Ankh-Morporku či Smrťovy říše, nebo zjistit, jak se na Zeměploše daří vědcům. A (nejen) těm, co knihy Terryho Pratchetta zbožňují, přinášíme skvělé zprávy: brzy se dočkáte dalších příběhů!

Terry Pratchett se Úžasné Zeměploše věnuje již od roku 1983 a od té doby se z ní stala velmi rozrostlá rodinka příběhů s nespočtem postav hlavních i vedlejších. Pratchettova zásoba inspirace je přesto očividně stále nevytěžitelná, a tak už začněme chystat místo na policích pro nové přírůstky.

Unseen Academicals

První kniha je již dopsaná a na pultech britských knihkupectví se objevila v říjnu roku 2009. V českých obchodech byste ji však hledali marně, zatím stále ještě čeká na překlad, na kterém pracuje již tradičně Jan Kantůrek. Přestože oficiálně stále nebyl oznámen český název, podle posledních informací by se Unseen Academicals měli objevit jako Nevídaní akademici. Co ale víme s jistou, je to, o čem vypráví – o kopané.

Fotbalová mánie dorazila i do ulic Ankh-Morporku a snad všichni obyvatelé jí byli uchváceni. Výjimkou nejsou ani mágové z Neviditelné univerzity. Pokud totiž nevymění hábity a špičaté klobouky za dresy a kopačky, nastanou velice nepěkné problémy. Knihy bychom se měli dočkat letos na podzim.

I Shall Wear Midnight

Čtvrtý a zároveň i poslední příběh o Toničce Bolavé vyjde v Británii na začátku září. Pokud již máte přečtené předchozí díly (Svobodnej národ, Klobouk s oblohou a Zimoděj), není třeba vám připomínat, kdo Tonička Bolavá je.

Na knihu uzavírající celou sérii, ve které bude Tonička nucena projít poslední velkou a neobyčejně těžkou zkouškou, aby ukázala, že je rovnocenná čarodějka, si však český čtenář bude muset nějakou chvíli počkat. Jan Kantůrek, který se již chystá na překlad, navíc na Festivalu fantazie prozradil, že Tonička by měla na konci knihy nastoupit  do party k Bábi Zlopočasné a Stařence Oggové, čímž by se spojily dvě zeměplošské příběhové linie. Nová kniha by se u nás měla začít prodávat na jaře roku 2011.

Oba tituly připravuje samozřejmě nakladatelství Talpress.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terry Pratchett představuje dvě nové knihy z Úžasné Zeměplochy