Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Terry Pratchett: Čarodějky, Smrť a Fantom Opery

Redakce

Redakce

1. 2. 2010

carodDalší velice povedená inscenace Divadla v Dlouhé z kuchyně Terryho Pratchetta a Stephena Briggse nese název Maškaráda čili Fantom Opery. Příběh zavede diváky na Zeměplochu – věčnou placku ležící na hřbetech čtyř slonů, kteří stojí na krunýři velké želvy plující vesmírem. Vstupujeme do úžasného světa mezi největší čarodějky Lancre Bábi Zlopočasnou a Stařenku Oggovou, které se vkládají do okolního dění. Tentokrát do dění v ankh-morporkské Opeře. Divadlo v Dlouhé má již v repertoáru jednu hru tohoto žánru s názvem Soudné sestry.

Bábi Zlopočasná, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Bábi Zlopočasná, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Maškaráda čili Fantom opery, podle textu Terryho Pratchetta a Stephena Briggse pod taktovkou Hany Burešové,  je jakýmsi volným pokračováním hry Soudné sestry. Čarodějky Bábi Zlopočasná, vlastním jménem Esmeralda, oslovovaná Esme, a Stařenka Oggová, Gytha, tvoří jednu z hlavních linek celého příběhu. Jak je známo, čarodějky musí být vždy tři a vzhledem k tomu, že se čarodějka Magráta Česneková šťastně provdala (Soudné sestry), schází jim jedna do počtu. A tu si vzpomenou na Anežku Nulíčkovou, používající pseudonym Perdita X. Anežka se přihlásí na konkurz do ankh-morporkské Opery. Její hlasový rozsah začíná kdesi u pánského basu a končí daleko za dámským sopránem. Jak to tak v showbusinessu bývá, nezáleží pouze na umu člověka, proto je Perdita X, prostorově výraznější holka od rány, odsouzena navždy zpívat ve sboru či být karaoke hlasem primadony.

Perdita X, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Perdita X, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

V Opeře se, kromě jiných nekalostí, skrývá stín – Fantom Opery. Pakliže návštěvník divadla ví, jak to v originálním Fantomovi chodí, pochopí mnoho narážek (například houpající se lustr), ale vůbec není na obtíž, pokud divák obeznámen není.

Oblíbenou prattchetovskou postavou je Smrtka, Smrť chcete-li, která nezklame ani zde. Působí, i přes své povolání, velice mile a sympaticky a člověk ji musí až litovat, když publiku svěřuje, kolik má dnes zase práce.

Smrť, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Smrť, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Skvělou hru korunují skvělé herecké výkony Miroslava Táborského, Jana Vondráčka, Heleny Dvořákové a mnoha dalších.

Takže pokud se necháte zlákat kouzelnou krajinou Zeměplochy, určitě neuděláte chybu. Chytrý nevlézavý humor imaginárního světa ožívá a musí pobavit snad každou náturu.

Maškaráda čili Fantom opery

Divadlo v Dlouhé

Režie: Hana Burešová

Hrají: Naďa Vicenová, Jaroslava Pokorná, Helena Dvořáková, Miroslav Táborský, Jan Vondráček, Tomáš Turek, Hana Frejková, Magdalena Zimová, Vlastimil Zavřel, Miloslav König, Pavel Tesař, Miroslav Hanuš, Peter Varga, Martin Matejka, Čeněk Koliáš, Lenka Veliká, Michaela Doležalová, Ivana Lokajová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terry Pratchett: Čarodějky, Smrť a Fantom Opery