Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Terry Gilliam z legendárních Monthy Pythonů slaví 75. narozeniny

ČTK

ČTK

21. 11. 2015

Sžíravý a morbidní humor britské komediální skupiny Monty Python vyměnil jediný Američan v ní Terry Gilliam za natáčení filmů, které jsou vždycky událostí. Tento kreslíř, režisér a herec, který byl několikrát i v ČR, oslaví 22. listopadu 75. narozeniny.

Terry Gilliam

Terry Gilliam

Ve skupině Monty Python Gilliam vytvořil animované pasáže v jednotlivých dílech Monty Pythonova létajícího cirkusu. Filmově samostatně debutoval bizarní komedií Žvahlav (1977). I v ČR byl uváděn jeho film Král rybář (1991), ve kterém hlavní role sehráli Robin Williams a Jeff Bridges. Film zpracovává téma pátrání po svatém grálu, které je mimochodem i předmětem „pythonovského“ filmu Monthy Python a svatý grál (1974).

Jeho asi nejznámější snímek, Dvanáct opic z roku 1995 s Brucem Willisem, je jedním z nejlepších sci-fi filmů vůbec. Ve fantasmagorické adaptaci drogového románu Huntera Thompsona Strach a hnus v Las Vegas (1998) zase hraje jiná hollywoodská hvězda Johny Depp.

Enfant terrible světového filmu natáčel i v Praze, na podzim 2003, do snímku Bratři Grimmové s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem obsadil i Tomáše Hanáka.

Na karlovarském festivalu v roce 2006 představil svůj snímek Krajina přílivu. Zdůraznil tehdy, že jeho inspirací byl surrealistický filmař Jan Švankmajer. I on proto natočil příběh Alenky v říši divů, tentokrát ale ve stylu „americké gotiky“. V roce 2004 byl hostem Letní filmové školy v Uherském Hradišti a o pět let později se na festivalu v Písku stal prvním držitelem Ceny Miroslava Ondříčka za přínos kinematografii.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terry Gilliam z legendárních Monthy Pythonů slaví 75. narozeniny