Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Terminator Salvation: zajímavosti k filmu!

Radek Lang

Radek Lang

3. 6. 2009

Terminator Salvation bude mít tento čtvrtek 4.6. v České republice premiéru. Jak to bude s Arnoldem Schwarzeneggerem, můžeme se na něho těšit? A co mají společného všechny čtyři díly Terminátoří série?  Zkraťte si nětrpělivé vyčkávání zajímavostmi k filmu hned teď!

terminator_10

Poté, co Claire Danesová odmítla objevit se znovu ve filmu jako Kate Brewsterová, měla roli hrát Charlotte Gainsbourgová, ale musela roli odmítnout kvůli natáčení jiného filmu. Nahradila ji Bryce Dallas Howardová.

Helena Bonham Carterová nahradila krátce před začátkem natáčení filmu Tildu Swintonovou. Natočila svou roli za 10 dní.

Režisér McG požádal herce a štáb, aby si přečetli román „Cesta“ od Cormaca McCarthyho a „Sní aneroidu o elektrických ovečkách?“ od Philipa K. Dicka – zfilmováno jako Blade Runner (1982) – protože chtěl, aby nasáli bezútěšnost světa v románech.

Tohle je první film o Terminátorovi, ve kterém nehraje Earl Boen.

Christian Bale je jedním ze sedmi herců, kteří  hráli Johna Connora. Ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (1991) hraje dospělého Johna Connora Michael Edwards, dospívajícího Johna Connora Edward Furlong a malé dítě Johna Connora (kterého viděla Sarah Connorová ve svém snu o nukleárním útoku) hrál Dalton Abbott. Nick Stahl hrál čtvrtého Johna Connora ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003). Thomas Dekker hraje současně Johna Connora v televizním seriálu „Terminátor: Příběh Sáry Connorové“ (2008) společně s Johnem DeVito, který představuje mladšího Johna v záběrech z minulosti.

Roland Kickinger byl vybrán, aby představoval Terminátorovo tělo, zatímco byl k tělu digitálně připojen obličej Arnolda Schwarzeneggera. Shodou okolností představoval výše zmíněný herec Schwarzeneggera i v biografickém filmu s názvem Vzestup Arnolda Schwarzeneggera (2005) (TV).

Toto je první film, ve kterém se John Connor a jeho otec Kyle Reese objevili společně.

Kyle Reese stále nosí s sebou svou charakteristickou zbraň, pušku se zkrácenou hlavní.

Je to druhá koncese, které se zúčastnil jak Arnold Schwarzenegger tak Christian Bale, ale nikdy se neobjevili společně. Oba se také objevili ve filmech o Batmanovi.

Píseň „You Could Be Mine“ od skupiny Guns N‘ Roses se objevila ve filmu jako kameo. Píseň byla předtím použita ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (1991) a objevila se na soudntracku k tomuto filmu.

Tentokrát úplně poprvé od uvedení Terminátora (1984) uvidí publikum „ďábelský“ model T-800. Navíc je to poprvé, kdy se John setká s postavou Arnolda Schwarzeneggera v jeho skutečné, nepřeprogramované podobě. T- 850 ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003) nebyl přeprogramován, ale nakažen dotykem TX, který jej tím ovládl.

V několika scénách je vidět, že Kyle nosí boty Nike. Jsou nápadně podobné Nike Vandals, které nosil ve filmu Terminátor (1984).

Vrcholné scény bitev všech čtyř filmů o Terminátorovi se odehrávají v průmyslovém prostředí. Terminátor (1984) viděl Kyle a Sarah, jak čelí kovovému skeletu T- 800 v automatizované továrně; ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (1991) se T-800 a T-1000 utkají v ocelárně; ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003) se John, Kate a T-850 nacházejí v Cyber Research Systems, kde John a Kate unikli TX v urychlovači částic; a v „Salvation“ uvidíme Johna a Marcuse, jak se utkají s úplně prvním T- 800 v továrně Skynetu.

Všechny čtyři filmy o Terminátorovi mají společnou větu „Jestli chceš přežít, následuj mě.“ V Terminátorovi (1984) to říká Kyle Reese Sarah Connerové v Tech-Noir klubu. Ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování (1991) to říká Terminátor Sarah Connerové, když se poprvé potkají v psychiatrické léčebně. Ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003) to říká John Connor své ženě na hřbitově. Ve filmu „’Salvation“ to říká Kyle Reese Marcusi Wrightovi, když se poprvé potkají.

Text nám poskytnul Falcon a.s., poděkování patří Alici Rychlinkové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terminator Salvation: zajímavosti k filmu!