Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Tereza Maxová – od modelingu k nadaci

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

12. 1. 2010

Tereza Maxová600x338S přehledem vítězí téměř v každé anketě oblíbenosti. Je to nejen díky její nevšední kráse, ale zejména díky její skromnosti, pracovitosti a velkému srdci. Jak se z Terezy Maxové stala modelka a jedna z nejpopulárnějších českých osobností?

Zdroj: archív Terezy Maxové

Zdroj: archív Terezy Maxové

Na podzim roku 1989 krátce před Sametovou revolucí pomáhala Milada Karasová, bývalá manekýnka a nyní jedna z neznámějších osobností českého modelingu, pořád konkurz jedné prestižní francouzské agentuře. Na casting se jako doprovod kamarádky dostavila i Tereza Maxová. Bylo jí tehdy osmnáct let a byla čerstvě přijata ke studiu práv na Univerzitě Karlově. Rodačka z Pardubic, která svou krásu zdědila nepochybně po své matce, se od základní školy věnovala sportu a o módu a líčení se vůbec nestarala. Ale agenturu zaujala. Spolu s dalšími dívkami, mimo jiné například s Evou Herzigovou a Jarkou Rytychovou, vyrazila, tehdy ještě přes společnost Pragokoncert, která si nárokovala větší část jejího honoráře, do Paříže.

První roky byly, jak dnes přiznává, těžké. Dnes si jen stěží dokážeme představit, jak se musela osmnáctiletá dívka z „komunistického bloku“ cítit a co všechno se musela naučit „za pochodu“. Agentura ji načas převelela i do Milána. Zlom nastal v roce 1991, kdy nafotila svou první titulní stranu pro časopis Glamour. Brzy na to předváděla pro Chanel a návrháře značky, Karla Lagerfelda, okouzlila na tolik, že si ji vybral jako tvář pro svou další kampaň.

Zdroj: archív Terezy Maxové

Zdroj: archív Terezy Maxové

Tereza Maxová předváděla pro většinu slavných značek jako jsou Gucci, Chanel, Prada, Donna Karan, Hermés, Versace a další a nafotila titulní stránky pro časopisy Vogue, Elle nebo Marie Claire.  Při své práci modelky tak získala řadu zajímavých kontaktů a navázala mnohá přátelství nejen s modelkami jako je Karen Mulder, ale i s monackým knížetem Albertem. Ostatně Monako je v současnosti druhým domovem této modelky. Přesto zůstala Tereza Maxová patriotkou a Českou republiku navštěvuje často nejen kvůli spolupráci s českou návrhářkou Klárou Nademlýnskou.

Život Terezy Maxové navždy změnila návštěva dětského kojeneckého ústavu v Praze-Krči v roce 1996. Osudy tamějších dětí ji natolik zaujali, že se rozhodla založit Nadaci Terezy Maxové dětem, která má za úkol shánět peníze na pomoc dětem v ústavní péči, podpořit systém náhradního rodičovství a kompenzovat nedostatky ústavní výchovy. V čestném výboru nadace je kromě monackého knížete Alberta II. a kanadského zpěváka a fotografa Bryana Adamse i režisér Miloš Forman.

Tereza Maxová ale není jen zastřešovatelkou a jménem. Sama aktivně organizuje různé projekty a přehlídky, jejichž výtěžek jde na konto nadace. Pro pomoc nadchla například i jezdce Formule 1 a jejich manželky. V současnosti pořádá Nadace Terezy Maxové dětem již druhý ročník projektu Teribear. Ve spolupráci s jedním z nákupních řetězců vznikla kolekce dárkových předmětů s motivem medvídka, jejichž koupí můžete nadaci přispět. Autorkou zimní řady triček je módní návrhářka Klára Nademlýnská. Podobnou akci pořádá Tereza Maxová i ve spolupráci s jednou známou kosmetickou společností.

Zdraj: archív Terezy Maxové

Zdroj: archív Terezy Maxové

18. března 2000 se v Dánsku konala pohádková svatba, při které se krásná modelka provdala za pohledného dánského tenistu Frederika Fetterleina. V září tohoto roku Tereza Maxová porodila syna Tobiase Joshuu. Manželství se však po pěti letech rozpadlo. Dlouho se spekulovalo o tom, s kým Tereza Maxová žije. V současnosti zakotvila u tureckého podnikatele Dominika Buraka Oymeneho, kterému loni v červnu porodila dceru Mínu.

Přestože je o ní stále zájem a může směle konkurovat mladším modelkám, Tereza Maxová předvádí už jen ve výjimečných případech. Takovou příležitostí je například přehlídka Fashion for kids, kterou pořádá už od roku 2004 a pro kterou dokázala získat řadu světových modelek a celebrit. Tereza Maxová přiznává, že kdyby nenastala  Sametová revoluce pravděpodobně by se modelkou nestala. V nedávném rozhovoru uvedla, že se kdysi chtěla stát úřednicí na Národním výboru a že by nejspíše dokončila práva a stala se právničkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tereza Maxová – od modelingu k nadaci