Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Terakotová armáda zaútočila na Brno. Podlehněte i vy její fascinující kráse!

Redakce

Redakce

20. 1. 2011

Zkuste si jen představit situaci, kdy na svém vlastním pozemku vykopete hliněnou sošku s mystickým nádechem, unikátním výrazem ve tváři a se všemi detaily. Je to něco vzrušujícího. Začnete přemýšlet, odkud se ta soška vzala, jaký má příběh. Jenže co když má soška metr devadesát a není jedna, ale je jich osm tisíc?

FOTO: Terakotová armáda, Čína

Terakotová armáda, Čína, Zdroj: sxc.hu

Poprvé v Brně máte jedinečnou možnost prostoupit do historie čínského národa. Osm tisíc hliněných válečníků, šest set koní, sto třicet dřevěných vozů dalo vzniknout Terakotové armádě, armádě prvního čínského císaře. Není divu, že tato početná armáda se brzy po jejím objevení v roce 1974 stala stěžejní historickou pamětihodností vedle Velké čínské zdi. Již v roce 1987 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví Unesco.

Vzhledem k ojedinělému významu je nemožné dostat originály z Číny. Brněnským organizátorům se však podařilo něco zdánlivě stejně nemožného. Zkonstruovali Terakotovou armádu za pomocí nejkvalitnějších replik válečníků zhotovených ze žluté sprašové hlíny pocházející z břehů Žluté řeky a ze stejného regionu jako původní sochy.

Čchin Š‘-chuang-t. Krutovládce nebo národní hrdina?

FOTO: Unikátní sochy z terakoty, Čína

Unikátní sochy z terakoty, Čína

Čchin Š‘-chuang-t. První císař čínské feudální společnosti. Někteří na něj nazírají jako na krutovládce, jiní ho považují za národního hrdinu. Pravda přesto stojí na obou březích. Díky němu byla sjednocena Čína, začala vzkvétat ekonomika a kultura, na proti tomu kvůli němu zemřely desítky nevinných učenců, bylo spáleno množství knih podporující svobodný názor a myšlení člověka. Za službu svému národu si zvolil odměnu, která téměř zruinovala Čínu jak po stránce finanční, tak po stránce lidské síly.

Na výstavbu své hrobky využil 700 000 nadaných lidí, kteří na stavbě pracovali 38 let. Výsledkem byla ona Terakotová armáda. Vypálená hlína hnědooranžové barvy, jenž vdechla životy osmi tisícům válečníků. Zdá se vám toto číslo nepředstavitelné? Potom vás jistě bude zajímat, že se nejedná o počet konečný, někteří stále ještě leží pohřbeni pod hromadou hlíny v čele s jejich císařem.

Přestože brněnská výstava disponuje pouze stovkou válečníků v životní velikosti, je fascinující, jak hluboké dojmy dokáže zanechat v návštěvnících velký příkop s bojovníky, který se i přesto jen těžko může vyrovnat originálu.

Součástí výstavy je kromě samotných válečníků také obsáhlá sbírka keramiky, šperků a zbraní. Celkový dojem z výstavy je dále podpořen velkoplošnými fotografiemi a světelnou show. Nechybí ani miniatury bojovníků, které si můžete zakoupit ve zdejších suvenýrech na památku.

 

Místo konání: TRINITI Office Center, vedle Galerie Vaňkovka, Brno

Denně od 10:00 do 20:00 hodin do 31. března

Vstupné:

Po – Pá/So – Ne

220 Kč/250 Kč dospělí

160 Kč/190 Kč studenti do 26 let, senioři, držitelé průkazu ZTP a ZTPP

80 Kč/110 Kč žáci do 18 let

Děti do 6 let zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terakotová armáda zaútočila na Brno. Podlehněte i vy její fascinující kráse!