Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tento červenec byl celosvětově nejteplejší od počátků měření

ČTK

ČTK

22. 8. 2015

Letošní červenec byl nejteplejším měsícem planety od roku 1880, kdy se s měřeními začalo. Průměrná globální teplota byla v červenci 16,61 stupně Celsia, což je téměř jeden stupeň nad průměrnou červencovou teplotou ve 20. století. V každoměsíční klimatické zprávě to dnes na svém webu uvedl americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA). Dosud držel rekord červenec z roku 1998, ten byl letos o 0,08 stupně Celsia překonán.

vedro_mereni_teploty_pocasy_teplomer_zena

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Červenec je obecně nejteplejším měsícem roku. Při vyhodnocování letošního července vědci po započtení průměrných teplot nad pevninou a oceány zjistili, že podle naměřených dat od ledna 1880 nikdy poté nebylo tepleji. Ze statistik rovněž vyplývá, že každé století se červencová teplota zvýší o 0,65 stupně Celsia.

Zpráva NOAA rovněž uvádí, že například červenec v Rakousku byl nejteplejší od roku 1767, kdy se v alpské zemi s měřeními započalo. Rekordní vedra byla zaznamenána podle dokumentu také v Nizozemsku či Británii, naopak v Norsku bylo chladněji, než je průměrná teplota. Chladný počátek července prožilo také Švédsko.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tento červenec byl celosvětově nejteplejší od počátků měření