Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Tenisky: jak se staly srdcem dnešního životního stylu

Spousta špičkových značek vyrábí luxusní tenisky – Gucci Rhyton, Fendi Rocko-Top Sock či Maison Margiela Thick-Sole Rib-Knit. Výhodou tenisek je totiž to, že se hodí na velké množství společenských událostí.

Nemusíte je nosit, jen když se chystáte sportovat. Tenisky mohou být otázkou prestiže, i když se nejedná o výše jmenované značky – spoustu parády můžete nadělat s takovými teniskami, jako jsou například tenisky Puma, Nike nebo Adidas. A ty jsou mnohem cenově dostupnější.

Univerzální obutí

Dny, kdy tenisky byly určeny pouze ke cvičení, jsou dávno pryč. Dnes si pokorná bílá teniska našla oporu v každém cenovém bodě – od návrhářské módy, kde za ni zaplatíte klidně několik desítek tisíc korun, až po sportovní obuv určenou do ulic, které koupíte už za několik stovek. Bílé tenisky jsou univerzální obuví, kterou si můžete dovolit vzít i na méně formální společenské akce, k sukním, šatům, kraťasům či společenským kalhotám.

Nejen bílá

V současné době už má bílé tenisky ve svém botníku velké množství žen i mužů. Avšak obvykle vlastní také jiné tenisky, které už mohou být různé designy a barvy. A tak se tenisky dostaly nejen do tělocvičen, ale také do kanceláří – a to i těch, které vyžadují formální oblečení. Částečně je to způsobeno vývojem našeho profesionálního života. Mnoho lidí pracuje z domova, spousta povolání vyžaduje pohyb zaměstnanců, který je v pohodlné obuvi prostě rychlejší.

Pro všechny stejná obuv

V době, kdy ženy přehodnocují své role ve společnosti a požadují desexualizaci pracoviště, jsou tenisky tím, co označujeme jako genderově neutrální. Nikdo neříká, že vysoké podpatky jsou nefeministickou volbou, ale očekávání, že by se ženy měly určitým způsobem oblékat, aby přitahovaly muže, se mění, a proto většina žen upřednostňuje především pohodlí.

První tenisky

Život tenisek začal dvojicí předvulkanizovaných brazilských gumových návleků z 30. Let. V 90. letech 20. století měli na sobě dělníci nízkou obuv s plátěným tělem. Ve třicátých letech minulého století našli svou první podobu tenisky, které jsou spojovány s celebritou, a to Chucka Taylora All Stars, pojmenovaného po basketbalovém hráči a prodavači, který by posunul 600 milionů párů bot. Od té doby již spousta celebrit dalo jméno teniskám, například Nike Air Jordan 1 jsou dalšími teniskami pojmenovanými po další basketbalové hvězdě – Michaelu Jordanovi. A kde takové boty sehnat. Třeba v nabídce na Footshop.cz.

Celebrity a obuv

Existuje velké spousty obuvi, které jsou spojovány s nějakou celebritou. Svou vlastní obuv má například zpěvačka Beyoncé, nebo zpěvák Justin Timberlake, který spolupracoval se společností Nike na vývoji řady „Legands of the Summer“. Modelka Gigi Hagid, kterou můžeme znát z titulní strany časopisu Vogue a dnes působící pro Victoria Secret, spolupracovala se společností Reebok. V únoru 2019 oznámila legendární rocková skupina Led Zeppelin společnou kolekci s Vans k oslavě 50. výročí kapely. A to zdaleka nejsou všichni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tenisky: jak se staly srdcem dnešního životního stylu