Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

3D tiskárny si poradí i s domem. Tenhle postavíte za jediný den

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

20. 2. 2013

FOTO: protohouse2Dům, který si přivezete v dodávce a za jediný den sestavíte. Tomuto snu se přiblížila londýnská firma zabývající se metodou 3D tisku. Představila totiž prototyp takového domu: ProtoHouse 2.0.

Společnost Softkill Design se rozhodla pustit do závodu o první dům zhotovený metodou 3D tisku. Součástky pro takový dům se vyrobí na specializovaných místech během tří týdnů. Pro ProtoHouse 2.0 byl zvolen velmi lehký materiál, který umožňuje převoz v obyčejné dodávce a na dobře připraveném pozemku je možné ho postavit za jeden jediný den.

Hotová budova má osm metrů na šířku a čtyři na výšku a při její výstavbě není potřeba používat žádné pojící materiály. Jednotlivé součásti jsou vyrobeny tak, aby do sebe bez obtíží zapadly.

Tvůrci využili vláknitou strukturu na bázi nylonu s přídavkem plastické hmoty, přičemž se důsledně řídili mottem, že méně je někdy více. Snaha o maximální úsporu a zároveň efektivnost materiálu je patrná na první pohled. „Konkurenční firmy vždy pro 3D tisk tohoto typu využívaly písek nebo beton. My jsme ale přesvědčeni, že bioplastický materiál je pro tyto účely vhodnější, ať už z hlediska kvality, nebo celistvosti struktury domu,“ komentoval novinku Gilles Retsin, zástupce společnosti.

Výroba bude realizována v nejmodernějších laserových 3D tiskárnách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3D tiskárny si poradí i s domem. Tenhle postavíte za jediný den