Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Temnější odstíny Švédska. Velikáni severské krimi vychází v jedné knize

Redakce

Redakce

27. 11. 2014

Od chvíle, kdy Stieg Larsson svou bestsellerovou trilogií Milénium odhalil genialitu švédské kriminální literatury, začali
čtenáři a čtenářky na celém světě hltat knihy mistrů tohoto žánru. Nyní vychází antologie švédské krimi literatury. Lahůdka i pro ty, které vlna severské krimi tolik nezasáhla či snad zcela minula.

OBR: Temné odstíny Švédska

Mistři švédské krimi se spojili do antologie Temnější odstíny Švédska. Zdroj: Nakladatelství Host Brno

Do souboru s názvem Temnější odstíny Švédska přispěli nejvýznamnější a nejoblíbenější švédští autoři a autorky detektivek.

Všichni pěkně v jedné knize

Temnější odstíny Švédska kromě povídek také osvětlují tuto zemi a její obyvatele. Kniha obsahuje sedmnáct povídek, mezi nimiž jsou příběhy z pera takových švédských literárních velikánů, jako je Stieg Larsson, Henning Mankell, Åsa Larssonová, Eva Gabrielssonová, Johan Theorin či Håkan Nesser. V knize nalezneme také dosud nezveřejněnou povídku Stiega Larssona.

Vydání souboru Temnější odstíny Švédska má na svědomí Larssonův blízký přítel a spoluautor knihy o fenoménu Milénium John-Henri Holmberg.

O editorovi: John-Henri Holmberg (narozen 1949) je spisovatel, překladatel, editor antologií, časopisecký a knižní redaktor i vydavatel. Napsal několik knih o sci-fi , psychologických thrillerech a fantasy literatuře pro dospělé. Více než patnáct let psal recenze pro největší deník jižního Švédska, za svou práci získal cenu kritiky a byl zvolen do Švédské akademie detektivní literatury. Holmberg je spoluautorem knihy Tajemství dívky s dračím tetováním o trilogii Milénium a jejím autorovi Stiegu Larssonovi, který byl jeho blízkým přítelem.

OBR: Temnější odstíny ŠvédskaZa celým projektem ale stejně stojí právě Larssonův text. „Když Holmberg zjistil, že Stieg Larsson napsal povídku, která ještě nebyla nikde publikována, v jeho hlavě se zrodil nápad na vytvoření sbírky původních příběhů od nejvýznamnějších švédských autorů krimi,“ popsal mluvčí vydavatelství Head of Zeus, které antologii Temnější odstíny Švédska vydalo ve Velké Británii.

Povídku Supermozek napsal Larsson ještě jako neznámý autor ve svých sedmnácti letech. Pro mnohé fanoušky a fanynky Milénia bude možná překvapením, že se — i přes napínavý děj soustředěný na trestný čin — jedná o science fiction.

Antologie Temnější odstíny Švédska je první sbírkou švédské krimi, která vyšla v anglickém překladu. Některé příběhy napsali autoři a autorky přímo pro účely vydání této knihy, jiné už dříve vyšly ve švédštině.

K renomovaným autorům a autorkám se se svou první zveřejněnou detektivkou připojila i dlouholetá partnerka Stiega Larssona Eva Gabrielssonová.

Spisovatelka Inger Frimanssonová byla za svou povídku Tehdy v domě temném nominována na letošní cenu britské Asociace krimi autorů CWA Short Story Dagger, udělovanou za detektivní povídku vydanou poprvé ve Velké Británii v angličtině.

Ukázky z předmluvy Johna-Henriho Holmberga

Američtí a britští čtenáři se se švédskými detektivkami seznámili před čtyřiceti lety prostřednictvím tvorby Maj Sjöwallové a Pera Wahlööa. Příběhy kriminálního inspektora Martina Becka s popisem policejního vyšetřování se rázem staly bestsellery. A co víc, vydávají se dodnes.

Pozoruhodného věhlasu dosáhla v zahraničí i díla Henninga Mankella. Nelze tedy tvrdit, že Švédsko zmizelo z detektivní scény a znovu se vynořilo až před šesti lety, kdy v roce 2008 vyšla první část trilogie Milénium Stiega Larssona, Muži, kteří nenávidí ženy, a stala se novým celosvětovým hitem. Avšak přitažlivost Larssonova talentu a obrovský počet prodaných výtisků měly za následek vzrůstající počet překladů švédských detektivek, což se od úspěchu dvojice Sjöwallová — Wahlöö nestalo.

Dnes už si téměř nikdo nepamatuje, že stejně jako se Stieg Larsson proslavil čtyřicet let po Sjöwallové a Wahlööovi, i tato dvojice prorazila čtyřicet let po prvním mezinárodně úspěšném švédském detektivkáři, tvořícím pod pseudonymem Frank Heller, jenž si ve dvacátých letech dvacátého století získal pozoruhodnou proslulost nikoli pouze v Evropě, ale i ve Spojených státech.

Frank Heller byl prvním švédským spisovatelem kriminální literatury, který byl úspěšně překládán v zahraničí, zdaleka však nebyl prvním švédským detektivkářem: napínavé příběhy o odhalování zločinu a pátrání po pachatelích ve Švédsku doslova bujely přinejmenším od počátku dvacátého století, jejich tvorba je však kromě domácího prostředí prakticky neznámá.

Převzato z knihy Temnější odstíny Švédska. Antologii editoval: John-Henri Holmberg. Přeložila: Azita Haidarová. Vydalo nakladatelství Host, 2014. 383 stran. Doporučená cena: 349 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Temnější odstíny Švédska. Velikáni severské krimi vychází v jedné knize